Team-managerul Stelei a fost amendat de UEFA! Vezi cat trebuie sa plateasca:

Team-managerul Stelei a fost amendat de UEFA! Vezi cat trebuie sa plateasca: Europa League

Team-managerul Stelei nu a scapat de amenda dupa isirile nervoase de al finalul meciului cu Napoli, terminat 3-3. Marius Ianuli a fost amendat de catre comisia de disciplina UEFA.

UEFA i-a dat lui Marius Ianuli o amenda de 5.000 de euro pentru comportamentul avut la sfarsitul partidei din Liga Europa, disputata cu Napoli, cand i-a cerut socoteala arbitrului polonez Marcin Borski pentru deciziile luate.

Comisia de Disciplina a UEFA a amendat si clubul Napoli, cu 8.000 de euro, pentru faptul ca fanii italieni au aruncat cu torte si artificii.

Clubul Steaua a fost amendat cu 30.000 de euro si a primit un ultim avertisment din partea Comisiei de Disciplina a UEFA dupa incidentele de la partida cu Napoli.

Atacantul grec al echipei Steaua, Pantelis Kapetanos, a primit o suspendare de patru etape din partea Comisiei de Disciplina a UEFA dupa cartonasul rosu primit in partida cu Napoli. Astfel, Kapetanos nu va mai putea evolua in ultimele patru meciuri ale Stelei din grupa K a Ligii Europa.
Forul european a anuntat ca un apel la deciziile luate de Comisia de Disciplina poate fi facut in trei zile de la anuntarea hotararii.

Cu cateva minute inainte de inceperea meciului, sustinatorii stelisti de la Peluza Sud au fost implicati intr-o serie de incidente cu suporterii formatiei Napoli. Fanii de la Peluza Sud au sarit gardul despartitor, aruncand cu scaune si torte spre suporterii italieni, care la randul lor au aprins si ei torte si le-au trimis inspre stelisti.

Dupa golul de 3-3 si incheierea partidei, membrii stafului tehnic stelist au avut o reactie nervoasa, jucatori si oficiali ai gazdelor reprosandu-i arbitrului timpul de prelungire a meciului (7 minute). Arbitrii si jucatorii echipei Napoli au intrat cu greutate in tunelul de acces spre vestiare, deoarece au fost aruncate diverse obiecte spre ei de la tribuna a II-a, chiar si scaune.
Kapetanos a fost eliminat, in minutul 31, pentru ca l-a lovit cu cotul pe fundasul Santacroce.