SEVILLA VREA SA DEVINA A DOUA ECHIPA DIN ISTORIE CARE CASTIGA CUPA UEFA DE DOUA ORI CONSECUTIV

Sevilla isi tine promisiunea si vrea sa devina a doua echipa din istorie care castiga Cupa UEFA de doua ori la rind, dupa Real Madrid. Asa ca a tras tare in primul meci al sferturilor si a reusit sa invinga pe Tottenham, cu 2-1. Spaniolii sunt acum favoriti pentru retur, chiar daca avantajul lor e minim.

Sevilla nu a inceput bine si a luat gol repede, in minutul 2 englezii au reusit sa marcheze prin Robbie Keane. Spaniolii au fost treziti de arbitru luxemburghez, Alain Hamer, care a inventat un penalty pentru Sevilla. La fel ka pe Ghencea, Kanoute n-a ratat si a egalat la 1 in miutul 20. Pana la pauza, Kerzhkov a inscris in minutul 36 si ultimul gol al meciului si este cel mai bun marcator al Seviilei din 2007.