Zenit - spaima nemtilor: Bayern 1-1 Zenit Sankt Petersburg

VEZI AICI REZUMATUL MECIULUI

Dupa ce a eliminat pe Getafe si Contra intr-un sfert dramatic, Bayern Munchen a dat piept cu cei de la Zenit Sankt Petersburg in turul semifinalelor din Cupa UEFA. Rusii  - o formatie foarte solida - care a eliminat in sferturi o alta echipa germana, Leverkusen, au obtinut un egal pretios pe Allianz Arena: 1-1.

Bayern a inceput semifinala in forta si a deschis scorul in minutul 18: Ricksen a faultat neglijent in careu, iar Ribery a inscris cu emotii, dupa ce portarul Malafeev reusise sa apere penalty-ul francezului.

Rusii au dovedit ca sunt o echipa tare si au inceput sa forteze atacul. Rezultatele s-au vazut in minutul 60, cand Lucio si-a ingropat echipa cu un autogol super-spectaculos, spre disperarea lui Ottmar Hitzfeld, care n-a reusit sa castige ultimul sau meci in cupele europene pe Allianz Arena.

Bayern Munchen: Kahn - Lucio, Jansen, Lahm, Demichelis - Ribery, van Bommel, Schweinsteiger, Ze Roberto - Podolski, Klose.

Zenit Sankt Petersburg: Malafeev - Krzanac, Pogrebnyac, Ashavin, Sirl, Shirokov, Zyrianov, Fayzulin, Ricksen, Denisov, Tymoschuk.