Charles Leclerc a câştigat Marele Premiu al Italiei după ce a abordat o strategie riscantă

Charles Leclerc Formula 1 F 1 Charles Leclerc / Sursă: Getty Images
Data publicarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 19:56
Data actualizarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 19:57

Charles Leclerc a obținut a doua victorie a sezonului.

Pilotul monegasc Charles Leclerc (Ferrrari) a câştigat duminică Marele Premiu al Italiei, de la Monza, a 16-a etapă din cele 24 ale Campionatului mondial, în uralele miilor de fani ai Scuderiei aflaţi în tribune.

Plecat din linia a 2-a, poziţia a 3-a, Leclerc i-a devansat pe australianul Oscar Piastri (McLaren), care a dominat o bună parte a cursei, şi pe britanicul Lando Norris (Mc Laren), care a luat startul din pole position, potrivit Agerpres.

Charles Leclerc, învingător la Monza

Monegascul, care a reuşit a doua sa victorie în actuala stagiune şi a doua pe acest circuit, a trecut pe locul secund în turul 33, când Oscar Piastri a intrat la boxe, apoi a reuşit să preia conducerea cursei, pe care în final şi-a adjudecat-o.

Leclerc a ales să mizeze pe o strategie cu o singură intrare la boxe și deși a pierdut mult pe final de cursă, Oscar Piastri (McLaren) reușind să se apropie la 2,6 secunde de el, a reușit să conserve bine cauciucurile și să câștige întrecerea.

Pe locul 4 a sosit spaniolul Carlos Sainz (Ferrari), apoi Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes), Max Verstappen (Olanda/Red Bull), campionul mondial en-titre şi liderul clasamentului general, şi George Russell (Marea Britanie/Mercedes). Top 10 a fost completat de mexicanul Sergio Perez (Red Bull), thailandezul Alexander Albon (Williams) şi danezul Kevin Magnussen (Haas).