Milioanele de fani Ferrari sunt mahniti: Vettel a castigat MP al Coreei de Sud si e noul LIDER din Formula 1! F 1
Germanul Vettel de la Red Bull a castigat Marele Premiu al Coreei de Sud si e noul lider din Formula 1.

Germanul Sebastian Vettel (Red Bull) a castigat, duminica, Marele Premiu al Coreei de Sud, a 16-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, si a devenit noul lider al ierarhiei pilotilor, cu patru curse ramase de disputat.
Vettel a fost urmat de coechipierul sau Mark Webber si de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari).

Pe locul patru s-a clasat brazilianul Felipe Massa (Ferrari), finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault) a fost al cincilea, iar germanul Nico Hulkenberg a trecut linia de sosire pe locul 6.

Pe pozitiile 7-10 s-au clasat in ordine francezii Romain Grosjean (Lotus-Renault) si Jean-Eric Vergne (Toro Rosso), australianul Daniel Ricciardo (Toro Rosso) si britanicul Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes).
Britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes) si germanul Nico Rosberg (Mercedes) au abandonat in primul tur.
Urmatoarea etapa a CM de Formula 1 va avea loc peste doua saptamani, in India.