Mad Max. Verstappen a transmis un ultimatum după a 6-a cursă fără victorie: "E plictisitor"

Max Verstappen Formula 1 Red Bull Racing F 1 Max Verstappen, pilot la Red Bull Racing / Foto IMAGO
Data publicarii: Luni 02 Septembrie 2024, 07:50
Data actualizarii: Luni 02 Septembrie 2024, 07:50

Campionul mondial en-titre din Formula 1, Max Verstappen (26 de ani), traversează cea mai slabă perioadă din ultimii ani.

Olandezul s-a clasat pe locul 6 în Marele Premiu al Italiei, ajungând astfel la șase curse consecutive fără succes în "Marele Circ". La finalul cursei, Verstappen a avut un discurs dur în fața reporterilor.

Verstappen a transmis un ultimatum după Marele Premiu al Italiei

Marele Premiu al Italiei a fost câștigat de favoritul gazdelor, Charles Leclerc (26 de ani / Ferrari). Podiumul a fost completat de piloții McLaren, Oscar Piastri (23 de ani) și Lando Norris (24 de ani).

Verstappen spune că nu înțelege de ce mașina Red Bull Racing nu mai are acum un randament pe măsură:

"Am dat totul astăzi pe circuit. Trebuie să ne revenim foarte repede și nu va fi deloc ușor să îmbunătățim mașina într-un timp atât de scurt. A fost plictisitor astăzi, mașina noastră a mers foarte încet.

Într-un timp foarte scurt am trecut de la cursele în care dominam categoric, la unele în care mașina este imposibil de condus. E foarte ciudat cum s-a schimbat totul în atât de puțin timp, aproximativ șase-opt luni. În acest moment nu ar fi deloc realist din partea noastră să ne gândim la titlul mondial al piloților, sau la cel al constructorilor.

Pentru mine, e foarte ciudat ce se întâmplă. Trebuie să schimbăm complet mașina în perioada următoare", a spus Verstappen, conform PlanetF1.

S-a încins lupta din Formula 1

Ultimele rezultate din Formula 1 au relansat lupta pentru titlu. Atât în clasamentul piloților, cât și în cel al constructorilor.

Max Verstappen este în continuare lider la zi, dar avantajul său "s-a topit". Olandezul are acum 303 puncte. Lando Norris se află pe locul 2, cu 241 de puncte. Podiumul este completat de Charles Leclerc, cu 217 puncte.

Lupta e mai strânsă la constructori. Red Bull Racing conduce, având 446 de puncte. Pe locul 2 se află McLaren, cu 438 de puncte. Ferrari s-a apropiat și ea după cursă de la Monza, italienii au acum 407 puncte.

Au mai rămas opt curse până la finalul sezonului 2024. Ultima victorie obținută de Red Bull Racing a fost pe 23 iunie, în Marele Premiu al Spaniei. Max Verstappen s-a impus la Barcelona, iar Sergio Perez (34 de ani) s-a clasat pe locul 8.

Următoarea cursă va avea loc pe 15 septembrie, în Azerbaijan. Sezonul se încheie pe 8 decembrie, la Abu Dhabi.