VIDEO Adrian Mutu, salvat de Yuri Matias. Ce s-a întâmplat în campionat cu Neftchi Baku, după ce a condus aproape tot meciul

Adrian Mutu Neftchi Baku yuri matias Fotbal extern Adrian Mutu/sursa foto: Imago
Data publicarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 15:22
Data actualizarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 15:29

Neftchi Baku și Araz au fost adversare în etapa a 14-a în campionatul din Azerbaidjan.

Formația antrenată de Adrian Mutu a avut evoluții inconstante în prima parte a sezonului și este departe de îndeplinirea obiectivului propus, câștigarea titlului.

Neftchi și Araz au încheiat la egalitate, scor 1-1. Singurul gol al gazdelor a fost marcat în minutul 41, de către Yuri Matias, jucător pe care tehnicianul român l-a adus de la CFR Cluj. Oaspeții au restabilit egalitatea în ultimul minut de prelungire.

În urma acestui rezultat, Neftchi Baku a urcat pe locul șase, provizoiu, în clasament, cu 19 de puncte, la zece puncte de liderul Qarabag.

• 4 goluri a marcat Yuri Matias la Neftchi Baku

Adrian Mutu, criticat în presa din Azerbaidjan

Antrenorul român a promis că îi va aduce titlul lui "Neftci", însă rezultatele din primele etape ale campionatului contrazic aceste vorbe.

"Echipa se confruntă cu o lipsă de stabilitate în jocul său, alternând între victorii și înfrângeri în ultimele săptămâni. Totuși, în una dintre înfrângeri, în fața lui Sabah, echipa lui Mutu a arătat că are potențial.

Cu toate acestea, ultimul meci împotriva lui Sabah a fost dezamăgitor, cu o prestație sub așteptări, mai ales în cea de-a doua repriză. Mutu a declarat că echipa sa a fost victimă a ghinionului, dar asta este doar o scuză, deoarece performanța jucătorilor și a echipei poate fi mai bine gestionată", au scris jurnaliștii din presa azeră.