FCSB Jerome Boateng LASK Fotbal extern
Data publicarii: Joi 29 August 2024, 13:16
Data actualizarii: Joi 29 August 2024, 13:17

Înaintea partidei cu FCSB, returul play-off-ului Europa League, LASK Linz a întâlnit-o pe Austria Vienna, însă adversara roș-albaștrilor a pierdut derby-ul cu scorul de 1-2.

Marin Ljubicic a deschis scorul pentru LASK Linz în minutul 19, dar Maurice Malone a restabilit egalitatea câteva momente mai târziu. Gazdele au marcat golul victoriei în minutul 87 prin Manfred Fischer.

Jerome Boateng, ”în vizorul” fanilor austrieci înainte de meciul cu FCSB

Jerome Boateng a fost trimis pe teren de către antrenorul Thomas Darazs în minutul 72, în locul lui Branko Jovicic. Deși este campion mondial și cel mai experimentat jucător al lui LASK Linz, fanii nu au uitat de scandalul în care Boateng a fost implicat recent.

În luna iulie, fotbalistul a fost găsit vinovat de către Tribunalul din Munchen după ce și-a agresat fizic fosta iubită, pe Sherin Senler. Încă din momentul în care a pășit pe gazon, fanii celor de la Austria Vienna l-au fluierat pe starul german, însă nu s-au oprit doar aici.

Suporterii au scandat în repetate rânduri ”agresor de soții” la adresa lui Jerome Boateng, scrie krone.at. Fostul internațional german fusese găsit vinovat inițial în anul 2022 pentru violențe, însă cazul a fost redeschis din cauza unor erori procedurale, iar, în luna iulie, Boateng a fost din nou găsit vinovat și i s-a dat doar un avertisment.

În cazul în care va recidiva, Boateng va fi nevoit să plătească o amendă uriașă, de 200 de mii de euro. De altfel, campionul mondial trebuie să doneze câte 50.000 de euro către două fundații pentru ajutorarea copiilor.

Procurorii au formulat un apel, iar, acum, se așteaptă decizia instanței.