Albion Rrahmani Rapid Sparta Praga Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 25 August 2024, 22:26
Data actualizarii: Duminica 25 August 2024, 22:25

Albion Rrahmani (23 de ani) a fost cumpărat de Sparta Praga în urmă cu o săptămână, la Rapid, însă kosovarul nu a debutat încă la campioana Cehiei.

Rrahmani, achiziționat de la Rapid pentru 5 milioane de euro, a fost trecut pe lista Spartei Praga pentru play-off-ul Champions League contra lui Malmo, însă nu a făcut deplasarea în Suedia pentru partida tur, câștigată de formația sa, scor 2-0.

Sâmbătă seară, Sparta Praga a remizat în campionat împotriva lui Slovacko, 2-2, iar Rrahmani, care a preluat tricoul cu numărul 10, a fost rezervă neutilizată.

Lars Friis, antrenorul Spartei Praga, nu a dezvăluit motivul pentru care nu i-a acordat primele minute lui Rrahamni, însă presa din Cehia speculează că ar fi vorba de anumite probleme medicale ale atacantului kosovar, care i-au dat bătăi de cap și în startul stagiunii la Rapid.

"În cazul lui Rrahmani nu ar trebui să fie o problemă legată de condiția fizică pentru că a efectuat cantonamentul de vară cu Rapid și a jucat 182 de minute în campionatul României înainte de a ajunge la Sparta.

Totuși, a ratat o partidă din cauza unei inflamații la picior, iar o săptămână mai târziu a fost rezervă. Este posibil ca o accidentare netratată să fie motivul pentru care Rrahmani nu a fost utilizat contra lui Slovacko. Dacă rezultatul de pe tabelă ar fi fost unul favorabil, probabil ar fi primit câteva minute pe final", au scris cehii de la Infotbal.

Albion Rrahmani ar putea debuta pentru Sparta Praga la returul cu Malmo din play-off-ul Champions League, care se joacă marți, de la ora 22:00.