Antrenorul lui LASK Linz trage un semnal de alarmă înaintea returului cu FCSB

LASK Linz FCSB Thomas Darazs Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 25 August 2024, 21:36
Data actualizarii: Duminica 25 August 2024, 21:34

LASK Linz nu se regăsește în campionat înaintea returului cu FCSB, din play-off-ul Europa League.

Duminică seară, în runda a patra din campionatul Austriei, LASK Linz a pierdut pe terenul Austriei Viena, scor 1-2. Adversara lui FCSB a condus din minutul 19, după reușita lui Marin Ljubicic, însă gazdele au revenit după doar două minute și au egalat prin Maurice Malone

Austria Viena s-a impus dramatic, golul de 2-1 venind în minutul 87 de la Manfred Fischer. Eșecul o trimite pe LASK pe locul 10 din 12 după primele patru etape.

"Ne lasă un gust extrem de amar ceea ce s-a întâmplat. Obiectivul nostru era să întrerupem seria de rezultate negative. Am văzut multe lucruri pozitive în actuala stagiune, însă rezultatele recente ne-au făcut să simțim o anumită nesiguranță. Acum trebuie să lucrăm pentru a scăpa de această nesiguranță", a spus Thomas Darazs, antrenorul lui LASK, după meci.

În acest sezon, LASK Linz a câștigat doar în prima etapă contra lui Hartberg, scor 2-1. Au urmat trei eșecuri: 1-2 contra lui Altach, 0-1 împotriva lui RB Salzburg și 1-2 contra Austriei Viena.

Pentru LASK Linz urmează returul cu FCSB, din play-off-ul Europa League. După 1-1 în tur, austriecii vor juca pe Stadionul Steaua, joi, de la ora 21:30.

Fundașul lateral al lui LASK Linz, George Bello, s-a accidentat în meciul de azi cu Austria Viena și a fost înlocuit de antrenorul Thomas Darazs în minutul 56. Deocamdată nu există nicio informație cu privire la starea lui Bello, dar nu este exclus ca fotbalistul să rateze returul cu FCSB.