FOTO ȘI VIDEO Brazilia, OUT de la Copa America după lovituri de departajare cu Uruguay! Cum arată semifinalele

Brazilia, OUT de la Copa America după lovituri de departajare cu Uruguay! Cum arată semifinalele Fotbal extern

Brazilia a fost eliminată de Uruguay de la Copa America 2024, în sfertul de finală disputat în Las Vegas, după 0-0 în timpul regulamentar și 2-4 la loviturile de departajare.

Fără Vinicius Junior, care a fost suspendat pentru cumul de cartonașe galbene și a urmărit meciul din lojă, Brazilia lui Dorival Junior a început cu o linie de atac formată din Raphinha, Endrick și Rodrygo, însă nu a reușit să își creeze ocazii mari.

Uruguay a eliminat Brazilia de la Copa America

Din minutul 74, Uruguay a jucat în inferioritate numerică, în urma eliminării directe a mijlocașului Nahitan Nandez. Egalitatea s-a menținut și, așa cum prevede regulamentul de la Copa America pentru sferturile de finală și semifinale, meciul a mers direct la loviturile de departajare, fără reprize suplimentare.

• Brazilia Out De La Copa America Dupa Lovituri De Departajare Cu Uruguay Cum Arata Semifinalele 9

La loviturile de departajare, Sergio Rochet, portarul Uruguayului, a apărat șutul expediat de Eder Militao, în timp ce Douglas Luiz a trimis în bară. Alisson a apărat și el o lovitură de la 11 metri, a lui Jose Maria Gimenez, însă Uruguay s-a impus după șutul decisiv al lui Manuel Ugarte

Uruguay avansează astfel în semifinale, unde va da peste Columbia, formație care a spulberat Panama în sferturi, scor 5-0, după o primă repriză de vis a lui James Rodriguez, cu gol și două pase decisive.