Ce a făcut Belgia, adversara noastră, în primul joc de pregătire al lunii. Kevin de Bruyne a fost decisiv

Kevin De Bruyne Belgia - Muntenegru Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 05 Iunie 2024, 23:36
Data actualizarii: Miercuri 05 Iunie 2024, 23:35

România, Belgia, Ucraina și Slovacia sunt toate în aceeași grupă, E, de la EURO 2024. Campionatul European se vede la Pro TV, Pro Arena și pe VOYO începând cu 14 iunie.

Belgia s-a confruntat cu Muntenegru în primul joc de pregătire al lunii iunie, cu aproximativ o săptămână înaintea startului Campionatului European din Germania. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a indciat 2-0.

Ce a făcut Belgia, adversara noastră de la EURO, în primul joc de pregătire al lunii. Kevin de Bruyne a fost decisiv

Starul lui Manchester City, Kevin de Bruyne, a deschis scorul în minutul 44, după ce a speculat eroarea goalkeeperului muntenegrean, Matija Sarkic, care a degajat modest balonul și a lăsat poarta liberă.

După ce Domenico Tedesco a efectuat cinci schimbări la pauză, Belgia a mai lovit în prelungirile partidei, mai exact în minutul 90+3, grație reușitei lui Leandro Trossard, fotbalistul lui Arsenal.

Echipele de start

• Belgia: Casteels - Meunier, Debast, Faes, De Cuyper - Vermeeren, Onana - Bakayoko, De Bruyne, Carrasco - Openda
  • Muntenegru: Sarkic, Vesovic, Rubezic, Vujacic, Vukcevic - Brnovic, Kuc - Osmajic, Jovetic, Camaj - Krstovic

Programul belgienilor la EURO 2024

Naționala lui Domenico Tedesco debutează la Europeanul din Germania luni, 17 iunie, de la ora 19:00, împotriva Slovaciei. Ulterior, belgienii vor întâlni România lui Edward Iordănescu sâmbătă, 22 iunie, de la 22:00, și vor încheia faza grupelor miercuri, 26 iunie, de la ora 19:00, împotriva selecționatei Ucrainei.