FOTO ȘI VIDEO Ce a făcut Germania contra Mexicului în al doilea meci cu Julian Nagelsmann pe bancă. Rudiger a dansat pe teren

Ce a făcut Germania contra Mexicului în al doilea meci cu Julian Nagelsmann pe bancă. Rudiger a dansat pe teren  Fotbal extern

A fost a doua partidă disputată de Germania sub conducerea noului său selecţioner, Julian Nagelsmann, care l-a înlocuit luna trecută în această funcţie pe Hansi Flick,

• Rudiger a celebrat printr-un dans 'marcă înregistrată' (VEZI VIDEO de mai jos) după ce a deschis scorul

Selecţionata Germaniei, calificată din oficiu la EURO 2024 în calitate de gazdă a acestei competiţii, a fost ţinută în şah de echipa Mexicului (scor 2-2), în cursul unui meci amical de fotbal disputat marţi în Statele Unite, la Philadelphia.

Rudiger a deschis scorul

Nemţii au deschis scorul pe Lincoln Financial Stadium prin Antonio Rudiger, fundaşul lui Real Madrid (25), însă mexicanii au restabilit egalitatea prin Uriel Antuna (37), iar apoi au preluat conducerea pe tabela de marcaj în debutul reprizei secunde, graţie reuşitei lui Erick Sanchez (47). Rezultatul final a fost stabilit de Niclas Fullkrug, în minutul 51.

• Aceasta a fost a doua partidă disputată de Germania sub conducerea noului său selecţioner, Julian Nagelsmann, care l-a înlocuit luna trecută în această funcţie pe Hansi Flick, demis după o serie de rezultate dezamăgitoare.

Mannschaft, care nu are programate partide oficiale până la EURO 2024, a profitat de pauza generată de meciurile internaţionale pentru a efectua un mini-turneu în Statele Unite. În primul amical disputat pe pământ american, germanii au învins cu 3-1 naţionala SUA, sâmbătă la Hartford (Connecticut).

Naţionala Statelor Unite a disputat la rândul ei un amical marţi, în compania selecţionatei Ghanei, pe care a învins-o cu scorul de 4-0, pe Geodis Park din Nashville (Tennessee). Americanii au marcat toate cele patru goluri în prima repriză, prin Giovanni Reyna (10, 39), Christian Pulisic (19) şi Folarin Balogun (22).