Cine e Tarik Tissoudali, noul transfer de răsunet reușit de Răzvan Lucescu la PAOK Salonic Fotbal extern

Transfer important bifat de PAOK Salonic, formație pregătită de Răzvan Lucescu.

Trupa din Salonic a bifat o mutare importantă în aceste zile, reușind să-l achiziționeze pe Tarik Tissoudali, atacant olandez cu cetățenie marocană, în vârstă de 31 de ani, adus din Belgia, de la Gent, pentru 2.2 milioane de euro.

PAOK, antrenată de Răzvan Lucescu, l-a transsferat pe Tarik Tissoudali

El a semnat cu PAOK, duminică, 28 iulie, iar în trecut a jucat, printre altele, pentru Le Havre (Franța), Beerschot, De Graafschap sau VVV Venlo (Olanda). Sezonul trecut, în 51 de meciuri, a marcat de 21 de ori și a oferit 12 pase decisive.

Cel mai bun randament l-a dat chiar la Gent, unde, în 135 de meciuri, a reușit 56 de goluri și 28 de pase decisive. Tarik Tissoudali, deși a costat-o pe PAOK doar 2.2 milioane de euro, este cotat de Transfermarkt la 6.5 milioane de euro.

PAOK Salonic continuă cursa pentru grupele Ligii Campionilor

PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a debutat cu o victorie la limită în preliminariile din Champions League. În prima manșă din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, PAOK Salonic a învins cu 3-2 formația Borac Banja Luka, din Bosnia și Herțegovina.

Campioana Greciei a fost egalată de două ori în primul act, dar a reușit să se impună și are prima șansă la calificare. Konstantinos Koulierakis (20 de ani), stoperul lui PAOK Salonic, a deschis scorul în minutul 17, după un corner, printr-o lovitură de cap. Borac Banja Luka, fosta adversară a lui CFR Cluj din Champions League, a egalat după doar cinci minute în urma unui penalty transformat de columbianul Sebastian Herrera.

Penalty-ul dictat în favoarea lui Borac Banja Luka a venit după intervenția VAR și este unul cum rar se vede. Konstantinos Koulierakis, chiar cel care marcase pentru 1-0, a atins cu mâna o minge ajunsă deja în brațele portarului de la PAOK, iar centralul a dictat penalty după ce a văzut reluările.

Același Koulierakis a continuat să fie protagonist. A marcat pentru 2-1 cu o nouă lovitură de cap, însă Borac Banja Luka a egalat în minutul 45+3 prin Enver Kulasin.

PAOK poate întâlni Malmo

Victoria lui PAOK Salonic a fost adusă de un alt fundaș central. William Troost-Ekong a marcat pentru 3-2 în minutul 51, după un corner.

În cazul în care va trece de Borac Banja Luka, PAOK Salonic va avansa în turul 3 preliminar din Liga Campionilor, unde, cel mai probabil, va da peste Malmo. Campioana Suediei a câștigat clar turul contra feroezilor de la Klaksvik (4-1).