VIDEO EXCLUSIV Claudiu Keșeru și-a arătat din nou clasa! Pasă de zile mari în egalul cu Arda

Data publicarii: Miercuri 18 Septembrie 2024, 21:57
Data actualizarii: Miercuri 18 Septembrie 2024, 22:06

Cherno More, echipa la care este legitimat Claudiu Keșeru, a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Arda din etapa cu numărul 12 din campionatul Bulgariei.

După un debut bun în tricoul lui Cherno More, Claudiu Keșeru și-a arătat din nou clasa la golul egalizator al echipei sale în meciul cu Arda.

În minutul 90+5, după un atac purtat în flancul stâng, Keșeru a primit o pasă în colțul careului de 16 metri, însă mingea i-a venit puțin în spate. Atacantul și-a ajustat rapid poziția și a reușit să trimită din prima la Edgar Pacheco, iar acesta a centrat în fața porții, de unde Atanasov a trimis în plasă.

Keșeru (38 de ani) s-a lăsat de fotbal anul trecut, după ce a pus capăt colaborării cu UTA Arad. Internaționalul român a apelat inclusiv la psiholog pentru a trece mai ușor peste momentul retragerii și să se ocupe de afacerile de la Oradea.

Keșeru, un cunoscut al fotbalului bulgar

Antrenorul de la Cherno More Varna i-a dat însă planurile peste cap cu un telefon. Acesta l-a rugat pe Keșeru să revină în fotbal pentru încă un sezon, iar atacantul a aceptat.

A semnat pe un an, iar după o perioadă de reacomodare la fotbalul bulgar, a revenit în forță pe teren. În ultimele trei meciuri a jucat câte 15 minute, pe final, însă acum antrenorul lui Cherno More a decis să-i ofere mai multe minute, trimițându-l pe teren imediat după pauză, iar încrederea i-a fost răsplătită, Keșeru contribuind cu o pasă de mare clasă la golul marcat de echipa sa.

Keșeru a petrecut șase sezoane în Bulgaria, la Ludogorets, perioadă în care a câștigat șase titluri de campion și a marcat 139 de goluri în 243 de meciuri.

Cherno More ocupă locul patru în campionatul Bulgariei după opt etape, reușind să strângă până acum 15 puncte.