VIDEO Copa America 2024: victorie spectaculoasă pentru fotbalistul lui Dinamo în meciul de debut, după o intrare criminală a lui Enner Valencia!

alexander gonzalez Copa America 2024 Dinamo Enner Valencia nationala Venezuelei Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 23 Iunie 2024, 18:23
Data actualizarii: Duminica 23 Iunie 2024, 18:41

În aceste zile se desfășoară turneul final al competiției continentale din America de Sud, Centrală și de Nord.

Mexic a învins Jamaica cu 1-0, sâmbătă, la Houston, Texas, în grupa B de la Copa America, în timp Venezuela a trecut de Ecuador, scor 2-1.

Singurul gol al meciului de la Houston a fost marcat de Gerardo Arteaga, în minutul 69.

La Santa Clara, Venezuela a învins Ecuadorul cu 2-1, profitând de eliminarea căpitanului Ecuadorului, Enner Valencia, pentru un fault grosolan.

Căpitanul Enner Valencia și-a îngropat echipa în Venezuela - Ecuador 2-1

Ecuadorul a deschis scorul în minutul 40, printr-un gol al atacantului Jeremy Sarmiento, deşi avea deja un om în minus după ce Valencia primise un cartonaş roşu direct în minutul 22.

Atacantul şi căpitanul ecuadorian, în vârstă de 34 de ani, a fost eliminat pentru că l-a lovit cu piciorul în piept pe venezueleanul José Martinez.

Eliminarea, decisă de VAR, a fost prima de la începutul acestei ediţii a Copa America, cel mai vechi turneu al echipelor naţionale din lume, subliniază news.ro.

Profitând de superioritatea numerică, Venezuela a întors scorul în mai puţin de zece minute după pauză, graţie lui Jhoner Cadiz (65) şi Eduard Bello (74).