FOTO Cu cine negociază atacantul maghiar cu kilograme în plus. Toată lumea a râs de el la EURO, acum poate da lovitura

Martin Ádám EURO 2024 Martin Adam transfer Ungaria Fotbal extern
Data publicarii: Marti 16 Iulie 2024, 16:07
Data actualizarii: Marti 16 Iulie 2024, 16:04

Martin Adam, atacantul care a fost prezent cu naționala Ungariei la EURO 2024, este pe cale să semneze un nou contract!

În vârstă de 29 de ani, Martin Adam a jucat 11, respectiv 15 minute și 16 minute în meciurile Ungaria cu Elveția, respectiv Germania și Scoția de la EURO 2024. Atacantul maghiar, cu o înălțime de 1.91 m, e fost fotbalist al clubului Paksi FC, actuala câștigătoare a Cupei Ungariei, care a pierdut cu 0-4 prima manșă a turului 1 din Europa League cu Corvinul Hunedoara.

Ultima dată, Martin Adam a evoluat la Ulsan Hyundai, grupare pentru care a marcat opt goluri în cele 20 de meciuri jucate în sezonul trecut. Acum, rămas liber de contract, maghiarul este pe cale să ajungă în prima ligă din Grecia, la formația Asteras Aktor.

Atacantul maghiar Martin Adam, aproape de o nouă echipă

Din minutul 79 al partidei Ungaria – Elveția, scor 1-3, de la EURO 2024, au pornit numeroase comentarii ironice pe rețelele sociale, în studiourile TV sau în presa internațională. Motivul? Fizicul lui Martin Adam, mulți considerându-l supraponderal, cu un aspect total neobișnuit pentru un fotbalist profesionist.

Inclusiv prestigiosul ziar francez L'Equipe a scris despre fotbalistul ”cu o barbă roșcată stufoasă și un tricou care abia ascunde câteva kilograme în plus”.

”Bineînțeles că știu ce se spune despre mine. De obicei râd bine când văd glumele, însă așa m-am născut. Nu mă refer că eram atât de mare când m-am născut, dar așa este fizicul meu, tipul meu de corp.

Nu pot face nimic”, a fost modul în care Martin Adam a gestionat criticile aduse.

Martin Adam, în discuții cu Asteras Aktor

Martin Adam nu este un nume tocmai cunoscut publicului larg. S-a născut la Szeged, a crescut și a petrecut cea mai mare parte a carierei la Vasas FC, alternând sezoanele petrecute în prima ligă cu cele din a doua ligă, iar în țara natală a mai jucat la Kaposvar și Paksi FC.

Sezonul 2021/2022 a fost cel mai bun din cariera lui Martin. A marcat nu mai puțin de 31 de goluri în 32 de meciuri pentru Paksi, a câștigat titlul de golgheter și a fost vândut imediat pentru 1.2 milioane de euro în Coreea de Sud, la Ulsan Hyundai, club la care a fost legitimat până în această vară.