FOTO ȘI VIDEO Dayro Moreno și-a sărbătorit cei 39 de ani cu niște bijuterii: două goluri și o pasă decisivă! Este la cinci reușite de recordul mondial

Dayro Moreno FCSB once caldas Radamel Falcao Victor Aristizabal Fotbal extern
Cătălin Parfene
Data publicarii: Marti 17 Septembrie 2024, 10:52
Data actualizarii: Marti 17 Septembrie 2024, 11:52

Atacantul columbian este de neoprit la Once Caldas, echipa sa de suflet.

Pentru a cincea oară în carieră la Once Caldas, Dayro Moreno continuă să fie într-o formă fantastică: duminică, în ultima etapă din campionatul Columbiei, atacantul a marcat două goluri (cele pentru 1-0 în minutul 11 și 3-0 în minutul 65 - după un șut senzațional din afara careului) și a dat o pasă decisivă (la golul de 4-0) în 4-1 cu Deportivo Cali. VIDEO AICI

Isprava lui Dayro a venit cu o zi înainte de a împlini, luni, vârsta de 39 de ani, iar fostul jucător al lui FCSB din perioada 2008-2010 (pe atunci, încă Steaua) a ajuns la 341 de goluri top-level marcate în toată cariera.

Cu această performanță, el se află la cinci reușite distanță de a deveni cel mai bun marcator columbian din lume din toate timpurile.

Primii în acest top sunt legendarii Victor Aristizabal și Radamel Falcao, ultimul încă în activitate, acum și el în campionatul columbian.

Topul golgheterilor columbieni all-time

1.-2. Victor Aristizabal (ex-Valencia, Sao Paulo, Santos, Cruzeiro, retras în 2007) și Radamel Falcao (ex-River Plate, FC Porto, Atletico Madrid, AS Monaco, Manchester United, Chelsea, Galatasaray, în prezent la Millonarios Bogota) - 346 de goluri

3. Dayro Moreno - 341 de goluri

4. Carlos Bacca (ex-Club Brugge, Sevilla, AC Milan, Villarreal, Granada, în prezent la Atletico Junior Barranquilla) - 335 de goluri

Dayro Moreno este cel mai bun marcator din istoria campionatului Columbiei

Dayro Moreno este deja cel mai bun marcator din istoria campionatului intern, însă ținta lui este să devină golgheterul columbian numărul 1 în lume, după cum a și declarat la începutul anului: ”Tot respectul pentru acești atacanți, dar eu muncesc pentru mine și caut să ating recordul”.

”Goana” lui Dayro Moreno spre titlul de cel mai prolific marcator columbian din lume din toate timpurile a fost prezentată de Sport.ro încă din urmă cu un an și jumătate și ”updatată” periodic.

Info: hincapiedatos, Vanguardia