VIDEO Demență în America de Sud! 7-0 la pauză în deplasare în meci din prima ligă, golurile au continuat să curgă și în a doua repriză

Demență în America de Sud! 7-0 la pauză în deplasare în meci din prima ligă, golurile au continuat să curgă și în a doua repriză Fotbal extern

Sporting Cristal a reușit un rezultat istoric în campionatul din Peru.

În etapa a 16-a din prima ligă din Peru, Sporting Cristal a reușit duminică un halucinant 12-0 în deplasare la Union Comercio, echipă deja retrogradată.

La pauză era deja 7-0, după golurile lui Martin Cauteruccio (”careu” în minutele 3, 10, 22 și 43 - foto), Christofer ”Canchita” Gonzales (7 și 37) și Fernando Pacheco (18)!

În repriza a doua au mai înscris Luis Iberico (46 și 53), Jostin Alarcon (67 și 85) și Irven Avila (69) pentru un rezultat record pentru campionatul din Peru.

Precedentul ”măcel” data tocmai din 1984, un Alianza Lima - Sport Pilsen de Guadalupe 11-0.

Dincolo de scorul record, Sporting Cristal și-a asigurat prezența în viitoarea ediție de Copa Libertadores - rămâne de văzut dacă va intra direct sau va trebui să dispute play-off-ul de calificare.

Duminica neagră la Cruzeiro! Un suporter omorât de rivali după meciul care a consemnat eliminarea-record în secunda 3

Tot în America de Sud, dar în Brazilia, autorităţile au anunţat că un suporter al echipei Cruzeiro a murit duminică dimineaţă, în urma unei ambuscade pe marginea drumului organizată de suporteri rivali în statul São Paulo, relatează AP.

Decesul suporterului a fost confirmat la un spital din oraşul Mairipora, situat la 46 de kilometri nord de Sao Paulo. Presa locală a anunţat că în acelaşi atac au fost răniţi cel puţin 12 fani.

Fanii echipei Cruzeiro se întorceau cu autobuzul la Belo Horizonte, după înfrângerea suferită sâmbătă de echipa lor cu 3-0 în faţa formaţiei Athletico Paranaense, în prima ligă braziliană.

Eșecul din campionat a consemnat și eliminarea-record în secunda 3 pentru Rafa Silva, care și-a lovit cu cotul un adversar.