VIDEO Dezastru pentru un star din Europa la debutul în Arabia Saudită: autogol, eliminare și scor rușinos

Chris Smalling Al Fayha al raed Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 14 Septembrie 2024, 20:47
Data actualizarii: Sambata 14 Septembrie 2024, 20:46
Chris Smalling (34 de ani), fostul fundaș de la Manchester United sau AS Roma, a avut parte un debut de coșmar în Arabia Saudită.

După nouă sezoane la Manchester United și cinci la AS Roma, fostul internațional englez Chris Smalling a semnat la începutul lunii septembrie cu Al Fayha, formație din prima ligă a Arabiei Saudite.

Chris Smalling, debut de coșmar în Arabia Saudită

Fundașul cu două titluri în Premier League, dar și cu Europa League și Conference League în palmares, a debutat sâmbătă la Al Fayha în eșecul drastic suferit pe teren propriu contra lui Al Raed, scor 0-5, în runda a cincea din campionatul Arabiei Saudite.

Scorul a fost deschis în minutul 6, după un autogol al lui Chris Smalling. Fundașul a respins în propria poartă o minge centrată de un adversar. Până la pauză, Al Raed a făcut 3-0, după golurile marcate de Fouzair (17') și El Berkaoui (45+6').

Chris Smalling a părăsit terenul în minutul 55, după un fault din postura de ultim apărător pentru care a încasat cartonașul roșu. În 10 oameni, Al Fayha a mai încasat două goluri de la El Barkaoui (60') și Al Amri (66'), iar oaspeții de la Al Raed s-au impus cu 5-0.

Al Fayha are un start foarte slab de sezon, cu trei înfrângeri în primele trei etape. Noua echipă a lui Smalling este ultima clasată din Arabia Saudită.