VIDEO ”Dublă” Lautaro Martinez pe Hard Rock și Argentina, fără Lionel Messi și fără gol primit, e gata de sferturile Copa America 2024!

Lautaro Martinez Copa America 2024 Lionel Messi nationala argentinei Nationala Canadei Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 30 Iunie 2024, 12:38
Data actualizarii: Duminica 30 Iunie 2024, 12:44

Turneul continental din America de Nord, Centrală și de Sud se desfășoară în aceste zile în SUA.

Canada s-a calificat în sferturile de finală ale Copa America pentru prima oară în istoria sa, după ce a remizat cu Chile, scor 0-0, şi a ocupat locul al doilea în grupa A.

Deja calificată în sferturi, Argentina, cu Lionel Messi doar pe banca de rezerve, s-a impus cu Peru, scor 2-0, pe Hard Rock Stadium din Miami Gardens, Florida.

Golurile au fost marcate de atacantul lui Inter Milano, Lautaro Martinez, în minutele 47 şi 86.

Motivul pentru care starul Lionel Messi nu a jucat în meciul cu Peru

Lionel Messi nu a jucat în ultimul meci al Argentinei din faza grupelor competiţiei Copa America pentru că resimte o rigiditate musculară, echipa albiceleste fiind oricum deja calificată în sferturile de finală.

Messi, de opt ori câştigător al Balonului de Aur, în vârstă de 37 de ani, este supus "în fiecare zi" unor examene medicale după ce a suferit o accidentare la adductorul drept, a explicat Walter Samuel, antrenorul secund al naţionalei Argentinei.

Cu trei victorii din trei meciuri și golaveraj 5-0 în faza grupelor (Grupa A), Argentina se pregătește acum de sferturile de finală ale competiției care se desfășoară în Statele Unite ale Americii.