"E magic!" Primele declarații ale lui Răzvan Lucescu după ce a câștigat titlul în Grecia

Razvan Lucescu PAOK Salonic Fotbal extern Răzvan Lucescu / Foto: X
Data publicarii: Duminica 19 Mai 2024, 22:41
Data actualizarii: Duminica 19 Mai 2024, 23:11

Răzvan Lucescu a reușit o performanță extraordinară, cucerind un nou titlu de campion al Greciei cu PAOK Salonic.

Echipa sa a obținut o victorie dramatică, scor 2-1, în ultima etapă a play-off-ului, pe terenul rivalei Aris Salonic.

"E magic ce s-a întâmplat cu noi sezonul ăsta, nimeni nu ne dădea vreo șansă.

Meciul de azi a fost incredibil! Am avut un om mai puțin în ultimul sfert de oră, adversarul ne-a presat. E caracterizarea perfectă a întregului sezon. Am luptat, am sperat, am reacționat și am câștigat un meci incredibil. Am obținut titlul și am scris istorie pentru PAOK.

Vreau să le mulțumesc tuturor fanilor noștri. Sprijinul lor imens ne-a ajutat pe durata întregului sezon. E un titlu diferit față de precedentul. Am jucat multe meciuri, munca depusă a fost fantastică. Am avut o mentalitate de luptători. Cred că e cel mai dificil trofeu din cariera mea", a spus Răzvan Lucescu la finalul meciului.

Meciul a fost unul tensionat, ambele echipe fiind cu gândul la victorie. PAOK a deschis scorul prin Brandon Thomas în minutul 30, dar Aris a egalat rapid prin Loren Moron la doar două minute după pauză. PAOK a a reușit să obțină victoria prin golul marcat de brazilianul Taison în minutul 62.

În minutul 78, fundașul PAOK, Gianni Michailidis, a fost eliminat, lăsându-și echipa în inferioritate numerică.

Răzvan Lucescu, sezon de vis în Grecia

Deși Aris o învinsese pe PAOK în ambele meciuri directe din sezonul regulat, echipa lui Răzvan Lucescu a reușit să își ia revanșa în momentul cel mai important.

Răzvan Lucescu a cucerit al doilea titlu pe banca lui PAOK, după cel din 2019. Antrenorul român a mai câștigat cu echipa din Grecia și două Cupe (2018, 2019), terminând de două ori pe locul secund (2018, 2022) și disputând alte două finale de cupă (2022, 2023).