Echipa care și-a asigurat deja locul în Champions League: a luat titlul în ultima etapă, chiar pe terenul campioanei Fotbal extern

Au câștigat clar, deși porneau cu șansa a doua.

Ultima etapă a campionatului din Islanda s-a jucat cu titlul pe masă. Vikingur Reykjavík, campioana la zi, a întâlnit-o acasă pe Breiðablik, în contextul în care ambele echipe aveau câte 59 de puncte înaintea ultimei runde.

Vikingur, care săptămâna trecută a devenit primul club din Islanda care câștigă un meci în grupele competițiilor europene (3-1 cu Cercle Bruges, în Europa Conference League), avea și varianta unui egal în ultima etapă. Gruparea din Reykjavík avea golaveraj mai bun decât rivala Breiðablik și ar fi obținut titlul cu un rezultat de egalitate.

Breiðablik, campioana Islandei, va juca în ediția viitoare de Champions League

• Ga7jkkjwaaa97c

N-a fost să fie însă. Cei de la Breiðablik, mai proaspeți, au câștigat clar, scor 3-0, și au cucerit un nou titlu după doi ani de pauză. Ísak Þorvaldsson, în minutele 38 și 50, și Aron Bjarnason, în minutul 80, au semnat golurile victoriei pentru oaspeți.

Breiðablik va juca astfel în ediția 2025-2026 a Ligii Campionilor. Gruparea din orașul Kópavogur, al doilea ca mărime din Islanda, are un lot cotat la doar 3,16 milioane de euro. De asemenea, are în lot doar trei jucători străini, toți din Scandinavia: un norvegian, un danez și un feroez.

Fanii lui Breiðablik au vopsit o tribună în culoarea echipei lor

„Finala” pentru titlu de la Reykjavik a avut și o componentă ultras. Suporterii celor de la Breiðablik s-au furișat cu o zi înaintea meciului în stadionul celor de la Vikingur și au vopsit în verde, culorile clubului lor, una dintre tribune (VEZI GALERIE FOTO)

Pentru Breiðablik este al treilea titlu de campioana din istorie, după cele din 2010 și 2022. Fondată în 1950, echipa din Kópavogur a evoluat în sezonul trecut în grupele Europa Conference League, unde a pierdut toate cele șase meciuri.