CLASAMENT Erling Haaland face legea! Cum arată topul golgheterilor din Europa

Erling Haaland face legea! Cum arată topul golgheterilor din Europa Fotbal extern

Erling Haaland continuă să impresioneze pe scena fotbalului european.

Atacantul lui Manchester City, în vârstă de 24 de ani, conduce clasamentul golgheterilor din Europa cu 10 goluri în doar 5 meciuri (450 minute jucate), după ce a înscris din nou în remiza spectaculoasă din Premier League împotriva lui Arsenal (2-2).

Erling Haaland face legea! Cum arată topul golgheterilor din Europa

Pe locul al doilea se află suedezul Viktor Gyökeres de la Sporting Lisabona, care a înscris 10 goluri în șase meciuri. De asemenea, pe podium se află și Maksim Glushenkov de la Zenit, cu șapte goluri în șase partide, urmat de tânărul rus Aleksey Batrakov, cu șapte goluri în nouă meciuri.

Veteranul Robert Lewandowski revine în formă și împarte locul șase cu Sem Steijn de la Twente, ambii având câte șase goluri.

Top 10 golgheteri din Europa:

• Erling Haaland (24 ani/Manchester City/Norvegia) - 10 goluri în 5 meciuri (450 minute jucate)
  • Viktor Gyökeres (26 ani/Sporting CP/Suedia) - 10 goluri în 6 meciuri (540 minute jucate)
  • Maksim Glushenkov (25 ani/Zenit/Rusia) - 7 goluri în 6 meciuri (358 minute jucate)
  • Aleksey Batrakov (19 ani/Lokomotiv/Rusia) - 7 goluri în 9 meciuri (788 minute jucate)
  • Oleksandr Nazarenko (24 ani/Polissya/Ucraina) - 6 goluri în 6 meciuri (434 minute jucate)
  • Robert Lewandowski (36 ani/FC Barcelona/Polonia) - 6 goluri în 6 meciuri (502 minute jucate)
  • Sem Steijn (22 ani/Twente/Olanda) - 6 goluri în 6 meciuri (502 minute jucate)
  • Thierno Barry (21 ani/Villarreal/Franța) - 6 goluri în 7 meciuri (474 minute jucate)
  • Ronivaldo (35 ani/Blau-Weiss Linz/Brazilia) - 6 goluri în 7 meciuri (515 minute jucate)
  • Gustavo Santos (28 ani/Altach/Brazilia) - 6 goluri în 8 meciuri (501 minute jucate)