VIDEO Eșec pentru LASK Linz înaintea meciului cu FCSB! Jerome Boateng a debutat pentru austrieci

LASK Linz FCSB Jerome Boateng RB Salzburg Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 17 August 2024, 22:38
Data actualizarii: Sambata 17 August 2024, 22:38

LASK Linz a pierdut în campionatul Austriei cu cinci zile înaintea duelului tur cu FCSB, din play-off-ul Europa League.

LASK Linz a pierdut pe teren propriu contra vicecampioanei RB Salzburg, scor 0-1. Unicul gol al meciului a fost marcat de Moussa Kounfolo Yeo, în minutul 64.

LASK Linz a pierdut contra lui Salzburg înaintea meciului cu FCSB

Mijlocașul din Mali, abia intrat pe teren, a deschis scorul după ce s-a demarcat excelent în careul mic și a împins mingea în plasă în urma unei pase primite de la Oscar Gloukh.

Meciul de pe Oberösterreich Arena a consemnat debutul lui Jerome Boateng la LASK Linz. Campionul mondial cu Germania din 2014, transferat la finalul lunii mai, a intrat pe teren în minutul 82, în locul lui Melayro Bogarde.

Boateng, care a acuzat probleme medicale după sosirea la LASK Linz, a avut parte de două săptămâni complete de pregătire cu echipa, iar acum a fost aruncat în luptă de antrenorul Thomas Darazs. Fostul fundaș al lui Bayern Munchen este așteptat să joace și contra lui FCSB în play-off-ul Europa League.

LASK Linz, locul 3 în precedenta ediție de campionat din Austria, a început modest noul sezon: o singură victorie, contra lui Hartberg (2-1), iar ulterior două eșecuri consecutive, 1-2 împotriva lui Altach și 0-1 contra lui Salzburg. Viitoarea adversară a lui FCSB ocupă locul 8 din 12.

• Meciul LASK Linz - FCSB, manșa tur din play-off-ul Europa League, se joacă joi, de la ora 20:00, în direct și în exclusivitate pe VOYO. Returul este programat o săptămână mai târziu, la București.
  • Între cele două meciuri cu FCSB, LASK Linz va juca împotriva Austriei Viena, în campionat.