federico piovaccari FCSB virtus Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 17 Iulie 2024, 12:19
Data actualizarii: Miercuri 17 Iulie 2024, 12:30

Federico Piovaccari a jucat ultimul său meci din cariera de fotbalist în eșecul suferit de Virtus în fața FCSB-ului, scor 0-4, în returul duelului din primul tur preliminar al Champions League.

După ce în tur, roș-albaștrii au câștigat cu 7-1, elevii lui Charalambous au făcut spectacol și în Ghencea. Alexandru Băluță a deschis scorul în minutul 20, Malcom Edjouma a reușit o dublă (minutele 28 și 36), iar David Miculescu a stabilit scorul final.

Cum s-a schimbat Federico Piovaccari de când era jucătorul lui FCSB și până acum

Federico Piovaccari, care va împlini 40 de ani pe 1 septembrie, a fost introdus pe teren în minutul 58, în locul lui Nicola Angeli, în aplauzele suporterilor celor de la FCSB prezenți în Ghencea.

La finalul meciului, Piovaccari a mers în fața Peluzei Nord pentru a saluta suporterii. Fanii i-au scandat la unison numele, în semn de respect pentru italianul care i-a ajutat pe roș-albaștri să devină campioni în sezonul 2013/2014, moment în care fotbalistului i-au dat lacrimile.

Federico Piovaccari, care a evoluat un singur sezon în tricoul FCSB-ului, este ultimul marcator al unei echipe din România în grupele Champions League. 16 goluri a marcat Federico Piovaccari pentru FCSB.

În GALERIA FOTO de mai sus, vezi cum s-a schimbat Federico Piovaccari din momentul în care era jucătorul FCSB-ului și până în prezent.

VIDEO Rezumatul meciului FCSB - Virtus 4-0