Fenerbahce a zdrobit-o pe Strasbourg! Turcii au avut nevoie de doar 45 de minute pentru a închide meciul

Fenerbahce strasbourg Fotbal extern Fenerbahce / Sursă: Getty Images
Data publicarii: Sambata 13 Iulie 2024, 23:59
Data actualizarii: Duminica 14 Iulie 2024, 00:04

Fenerbahce, sub conducerea lui Jose Mourinho, a obținut o victorie convingătoare, scor 4-0, în meciul amical cu Strasbourg, jucat la Graz.

A fost al patrulea test dinaintea sezonului pentru echipa turcă, care a reușit să scape rapid de adversarul din Ligue 1, marcând toate cele patru goluri ale meciului în prima repriză.

Szymaski a deschis scorul în minutul 5, Tadic a dublat avantajul în minutul 33, Kent a marcat în minutul 37, iar Dzeko a stabilit scorul final în minutul 45.

Fenerbahce și-a recuperat titularii

Strasbourg, clasată pe locul 13 în ultima ediție a Ligue 1, nu a avut nicio șansă împotriva echipei turce, care a obținut a doua victorie din această vară în meciurile amicale.

Fenerbahce pierduse anterior cu Hajduk Split (0-1), remizase cu Admira Wacker (1-1) și învinsese Petrolul Ploiești (2-1).

A fost o primă reușită importantă pentru Mourinho, care a avut posibilitatea de a-i titulariza pe Dzeko, Tadic, Soyuncu, Djiku și Fred.