FOTO ȘI VIDEO Fostul atacant de la FCSB, MVP cu gol și pasă de gol în meciul dramatic cu Panathinaikos! Un român, prezent și el pe teren

Thierry Moutinho Andrei Motoc Athens Kallithea FC FCSB Panathinaikos Fotbal extern
Cătălin Parfene
Data publicarii: Luni 02 Septembrie 2024, 12:26
Data actualizarii: Luni 02 Septembrie 2024, 14:50

Kallithea a fost la un pas să câștige partida din etapa a treia a campionatului Greciei.

Cu Andrei Moțoc și Thierry Moutinho integraliști, Kallithea a fost foarte aproape să câștige meciul cu Panathinaikos, disputat duminică seara în cadrul etapei a treia din campionatul Greciei și încheiat 2-2.

Thierry Moutinho (33 de ani) a fost MVP-ul partidei de pe Stadionul ”Apostolos Nikolaidis”, cu un gol și o pasă de gol. VIDEO AICI

Fosta extremă de la CFR Cluj și FCSB, portughez născut în Elveția, a deschis scorul în minutul 28 și a oferit pasa de gol pentru reușita veteranului Mathieu Valbuena ('80), cel care va împlini în această lună 40 de ani.

Panathinaikos egalase în minutul 32 prin Filip Djuricic și avea să obțină egalul după golul din prelungiri înscris de Tete ('90+2).

Thierry Moutinho, care a jucat vârf într-un sistem 3-4-1-2, a primit 8,1 de la Sofascore, cea mai mare notă a meciului dintre jucătorii de câmp.

Andrei Moțoc, fotbalist prezentat în exclusivitate de Sport.ro încă de când juca în Italia, a evoluat pe postul de fundaș central și a fost notat cu 7,2, peste media echipei.

Andrei Moțoc, prezentat în exclusivitate de Sport.ro, a ales între România și Republica Moldova

În ianuarie 2022, Sport.ro prezenta în exclusivitate povestea lui Andrei Moțoc (”Capul lui Moțoc vrem!”), pe atunci ”românul necunoscut de 19 ani” care numai ce debutase în Serie A, jucând toate cele 90 de minute pentru Salernitana în eșecul 0-3 cu Lazio.

Fundaș central sau mijlocaș defensiv, Moțoc nu fusese chemat până la acel moment la vreo națională, dar în martie 2022 a primit convocarea de la federația de la Chișinău pentru reprezentativa de tineret a Moldovei.

Iar în decembrie 2022 fostul selecționer al naționalei Under 20 a României, Bogdan Lobonț, recunoștea în exclusivitate pentru Sport.ro rateul FRF legat de tânărul fotbalist: ”Aceeași chestie cu Moțoc, jucător cu dublă naționalitate, Moldova și România. Aceeași întrebare (n.r. - Vrei să joci pentru echipa națională sau nu?). A zis 'să vorbim cu tata'. Acolo e un discurs mai amplu și nu vreau să intru în amănunte”.

Între timp, Moțoc a fost împrumutat de Salernitana la Siena și Legnago, în Serie C, iar în iulie s-a despărțit definitiv de gruparea italiană (acum în Serie B) și a semnat cu Kallithea.

La Kallithea, fotbalistul de 21 de ani și 1,95 metri este pregătit de tehnicianul italian Massimo Donati, fostul său antrenor de la Legnago din sezonul trecut și fost mijlocaș la AC Milan sau Celtic.

Athens Kallithea FC, așa cum se numește acum echipa elenă, juca în 2020 tocmai în liga a patra și, după o serie de promovări și restructurări ale competiției, evoluează din acest sezon în Super Liga Greciei!