VIDEO Gest reprobabil al argentinienilor la adresa lui Kylian Mbappe și francezilor, după succesul de la Copa America

Argentina copa america Franta Fotbal extern
Data publicarii: Marti 16 Iulie 2024, 16:45
Data actualizarii: Marti 16 Iulie 2024, 16:48

Argentina a învins cu scorul de 1-0, după prelungiri, echipa Columbiei în finala de la Copa America, păstrându-şi titlul cucerit în urmă cu trei ani.

Naţionala "Albiceleste" a marcat golul victoriei în minutul 112, prin Lautaro Martinez, după ce Lionel Messi a părăsit terenul accidentat, în minutul 66.

Argentina a reușit astfel să realizeze "tripla coroană", câştigând trei competiţii internaţionale consecutive: Copa America 2021, Cupa Mondială 2022 şi Copa America 2024.

Argentinienii nu i-au uitat pe francezi

La revenirea în țară, jucătorii naționalei i-au salutat pe fani în faţa sediului Federaţiei Argentiniene de Fotbal (AFA), dintr-un autobuz descoperit, deşi majoritatea componenţilor echipei au rămas în Statele Unite, inclusiv căpitanul Lionel Messi.

Angel Di Maria, care a anunţat că această finală a fost ultimul său meci pentru Argentina, s-a numărat printre jucători, spre bucuria suporterilor, care l-au implorat să revină asupra deciziei de a se retrage din echipa naţională.

În timpul unui clip live transmis de Enzo Fernandez, mai mulți fotbaliști au fost filmați în timp ce intonau un cântec cu versuri rasiste, cu referire la originile africane ale mai multor jucători francezi.

În decembrie 2022, Argentina s-a impus la Cupa Mondială din Qatar, după ce a învins Franța în finală.