Gigi Becali regretă acum! Debut de vis în noul sezon pentru fundașul dat afară de FCSB

Gigi Becali Joonas Tamm Plovdiv Botev Fotbal extern Gigi Becali, patronul FCSB / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 21 Iulie 2024, 22:55
Data actualizarii: Duminica 21 Iulie 2024, 23:02

Start de sezon foarte bun pentru un fost jucător al FCSB.

Joonas Tamm, fostul fundaș central al FCSB, a fost decisiv în victoria obținută de Plovdiv Botev în prima rundă a ligii bulgare, oferind două pase foarte bune.

Tamm a contribuit la două dintre goluri marcate de echipa sa, în victoria cu 3-1 împotriva echipei Botev Vratsa, scrie presa din Estonia.

• Gigi Becali, patronul FCSB / Foto: Sport Pictures

Plovdiv Botev a deschis scorul în minutul 54, prin Martin Sekulic (25 de ani), după o pasă a lui Christian Nwachukwu. Trei minute mai târziu, aceeași doi jucători au contribuit la marcarea golului doi, dar de data aceasta datorită unei pase lungi, venită de la Joonas Tamm.

Joonas Tamm, decisiv în meciul cu Botev Vratsa

Deși Vratsa a redus din diferență în minutul 60. Un sfert de oră mai târziu, Plovdiv a marcat din nou. După un corner, Tamm a deviat balonul la colțul lung, iar Janis Karabeljov a marcat.

Joonas Tamm a îmbrăcat tricoul lui FCSB în perioada iulie 2022 - iulie 2023, însă a părăsit echipa după ce a intrat în dizgrațiile patronului.

• 44 de meciuri a adunat fundașul central în tricoul lui FCSB, reușind chiar să marcheze trei goluri.

700.000 de euro este cota de piață a apărătorului în vârstă de 32 de ani, potrivit site-urilor de specialitate.