VIDEO Gol fantastic sub privirile lui Maxim și Sorescu. Fanii lui Galatasaray s-au ridicat în picioare și au aplaudat adversarul

Galatasaray Alexandru Maxim Deian Sorescu Furkan Soyalp Gaziantep Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 18 Septembrie 2024, 09:12
Data actualizarii: Miercuri 18 Septembrie 2024, 09:13
Gaziantep, echipa românilor Deian Sorescu și Alexandru Maxim, a pierdut pe terenul campioanei Galatasaray, marți, scor 1-3, într-o restanță din etapa a treia a Super Lig.

Cu Maxim și Sorescu titulari, Gaziantep a fost dominată la Istanbul. Galatasaray a deschis scorul după doar 11 minute prin Baris Alper Yilmaz, iar Yunus Akguna făcut 2-0 un sfert de oră mai târziu.

Furkan Soyalp a marcat de la mijlocul terenului în Galatasaray - Gaziantep 3-1

În finalul primei reprize, Deian Sorescu a avut două ocazii importante de a înscrie. Primul șut a fost blocat de portarul Fernando Muslera, iar al doilea a trecut puțin pe lângă poarta Galatei.

Galatasaray a risipit orice emoție în minutul 76, după golul lui Michy Batshuayi, iar Gaziantep a reușit un gol de onoare cinci mai târziu. Furkan Soyalp a marcat spectaculos, de la mijlocul terenului, profitând că Muslera era ieșit din poartă.

Fanii lui Galatasaray au dat dovadă de fairplay și au aplaudat golul fantastic al căpitanului de la Gaziantep.

Soyalp îl înlocuise pe Alexandru Maxim cu doar două minute înainte să înscrie, moment în care a preluat și banderola de căpitan. Deian Sorescu a jucat până în minutul 86.

Galatasaray este lider autoritar în Turcia, cu 5 victorii în primele 5 etape, 15 puncte și golaveraj 17-4. De partea cealaltă, Gaziantep, echipă antrenată în sezonul trecut și de Marius Șumudică, se află pe 14, cu 3 puncte în 4 meciuri.