VIDEO Goncalo Gregorio, de neoprit! 8 goluri și 3 pase decisive în primele 12 meciuri, plus un titlu de golgheter în Europa

Goncalo Gregorio, de neoprit! 8 goluri și 3 pase decisive în primele 12 meciuri, plus un titlu de golgheter în Europa Fotbal extern

Fostul atacant al lui Dinamo se află la cel mai bun sezon din carieră.

Echipa armeană FC Noah s-a calificat în grupa unică din Conference League, iar MVP la echipă este fostul atacant dinamovist Goncalo Gregorio.

Portughezul este în acest moment golgheterul Conference League, fiind singurul fotbalist cu 6 goluri marcate în competiție.

În total, Goncalo Gregorio are 8 goluri și 3 pase decisive în primele 12 meciuri oficiale jucate la FC Noah, în campionatul intern și cupele europene!

La armeni mai joacă trei foști fotbaliști din România: Bryan Mendoza (FC Botoșani, Petrolul Ploiești, Comuna Recea), Imran Oulad Omar (Academica Clinceni) și Virgile Pinson (FC Botoșani), ultimul și el om de bază, cu 4 goluri și 2 pase decisive în 11 partide jucate în toate competițiile.

Gregorio și Pinson au lovit și în ultima etapă, în derby-ul 2-0 cu Pyunik Erevan: lusitanul a deschis scorul în minutul 46, apoi a pasat decisiv la golul colegului din minutul 60.

De câte minute după debut a avut nevoie Goncalo Gregorio pentru a înscrie primul gol la noua echipă

Goncalo Gregorio s-a despărțit de Dinamo în vară, deși în sezonul trecut s-a numărat printre golgheterii ”câinilor” (8 goluri și 2 pase decisive în 41 de meciuri jucate în toate competițiile).

Portughezul a debutat în luna iulie la FC Noah: el a intrat în minutul 76 al întâlnirii cu Shkendija din turul 1 preliminar din Conference League și, după doar 5 minute, a deschis scorul.

Mesajul de adio al lui Goncalo Gregorio la despărțirea de Dinamo

”Așa cum toate poveștile au un început și un final, și această poveste a ajuns la sfârșit. Le mulțumesc tuturor celor care mi-au oferit această șansă, celor doi antrenori și staff-ului tehnic pe care l-am avut și oamenilor care au crezut în mine.

A fost o plăcere să joc pentru acest club uriaș, care va rămâne întotdeauna în inima mea.

A fost un sezon dificil, cu o echipă complet nouă și sunt fericit că am jucat peste 40 de meciuri, am marcat opt goluri și am avut două pase decisive pentru a ajuta echipa să își atingă obiectivul.

Le mulțumesc de asemenea celor care m-au primit cu brațele deschise și cu un zâmbet pe față, tuturor suporterilor care sunt mereu acolo pentru echipă și în mod deosebit colegilor mei pe care îi voi păstra în inimă toată viața.

A fost o călătorie infernală! Mersi frumos pentru tot, câine roșu pentru totdeauna”, a postat Goncalo Gregorio pe Instagram.

Foto și video: FC Noah