VIDEO Gonzalo ”Golazo” Gregorio! Fostul dinamovist lovește din toate pozițiile la noua sa echipă: cum a înscris dubla din ultima etapă

Gonzalo ”Golazo” Gregorio! Fostul dinamovist lovește din toate pozițiile la noua sa echipă: cum a înscris dubla din ultima etapă Fotbal extern

Atacantul portughez se află la cel mai bun sezon din carieră.

Golgheter în Conference League, cu 6 goluri în 9 meciuri pentru FC Noah (calificată în grupa unică), fostul atacant dinamovist Goncalo Gregorio (29 de ani) își face treaba și în campionatul Armeniei.

Miercuri, în Alashkert - Noah 0-6, portughezul a deschis scorul în minutul 19 din penalty și a apoi a marcat și golul de 4-0 în minutul 55, dintr-o lovitură liberă executată perfect, la vinclu.

Gregorio a ajuns astfel la 4 goluri în cele 5 meciuri jucate în Armenian Premier League, iar pe lista marcatorilor lui FC Noah în 6-0 cu Alashkert s-a regăsit și un alt fost jucător din România, mijlocașul olandez Imran Oulad Omar (ex-Academica Clinceni), care a înscris și el dintr-o lovitură liberă în minutul 41.

Este cel mai bun sezon din carieră pentru Goncalo Gregorio, care până la transferul la Dinamo (41 de meciuri în toate competițiile / 8 goluri înscrise în sezonul trecut) evoluase numai în ligile inferioare din Portugalia și Polonia.

În acest sezon, atacantul portughez a debutat la FC Noah în cupele europene și a contribuit cu cele 6 goluri marcate în preliminariile Conference League la calificarea echipei în grupa unică a competiției.