"Greu de găsit". Cum s-a asigurat FC Barcelona că Lamine Yamal rămâne la clubul catalan

fc barcelona Lamine Yamal Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 20 Septembrie 2024, 09:40
Data actualizarii: Vineri 20 Septembrie 2024, 09:48

AS Monaco și FC Barcelona au fost adversare în faza principală din UEFA Champions League, partida încheindu-se cu victoria gazdelor, scor 2-1.

Catalanii au început cum nu se poate mai rău meciul de pe Stade Louis II. Eric Garcia a fost eliminat în minutul 11, după ce comis un fault în urma unei erori a lui Ter Stegen.

Cinci minute mai târziu, Akliouche a deschis scorul pentru gazde, învingându-l pe portarul neamț cu un șut perfect plasat.

În minutul 28, Lamine Yamal a restabilit egalitatea, în urma unui gol marcat din acțiune proprie. Astfel, jucătorul a devenit al doilea cel mai tânăr marcator (17 ani și 68 de zile), fiind depășit doar de Ansu Fati, care a înscris la 17 ani și 40 de zile. În minutul 71, AS Monaco a dat lovitura după reușita lui George Ilenikhena.

Detalii neștiute despre debutul lui Lamine Yamal

Starul catalanilor a debutat pentru prima echipă în aprilie 2023, când avea doar 15 ani, 9 luni și 16 zile, Xavi fiind cel care l-a consacrat.

Jordi Cruyff, director sportiv la vremea respectivă, a povestit că tânărul jucător s-a făcut remarcat din prima, iar Xavi și-ar fi dorit să-l joace de mai devreme, însă nu erau rezolvate aspectele contractuale, iar clubul se temea să nu fie luat în vizor de o altă echipă.

"Îmi amintesc de primul antrenament al lui Lamine. După cinci minute, Xavi a spus că este special.

Îmi amintesc de reacția jucătorilor, a veteranilor, când a atins mingea pentru prima dată, toți au fost uimiți și au spus că este diferit, greu de găsit.

Se dorea să debuteze mai devreme, dar încă nu aveam un contract semnat cu băiatul și am vrut să fim siguri că va fi al nostru pentru mulți ani", a declarat olandezul.