Haos total: Coreea de Nord ascunde și scorul final! Meciul din preliminariile Cupei Mondiale cu trei rezultate diferite

Coreea de Nord Preliminarii Cupa Mondiala siria Fotbal extern
Data publicarii: Joi 06 Iunie 2024, 18:47
Data actualizarii: Joi 06 Iunie 2024, 18:51

Coreea de Nord a întâlnit Siria, într-un meci din grupa B a preliminariilor asiatice pentru Cupa Mondială.

Meciul s-a jucat la Vientiane, în Laos, iar transmisiunea TV a fost întreruptă în minutul 9 al jocului! Potrivit informațiilor de pe Twitter, un oficial al Federației din Coreea de Nord a cerut oprirea transmisiunii.

Trei rezultate diferite la Coreea de Nord - Siria! Cât a fost, de fapt, scorul

Veștile de la meci au fost contradictorii, cu trei rezultate diferite! Potrivit jurnalistului argentinian Nahuel Lanzón, AFC (Confederația Asiatică de Fotbal) a publicat pe rețelele sociale, la pauză, că Siria ar conduce cu 1-0, printr-un gol marcat de Omar Al Somah!

La puțin timp, postarea a fost ștearsă de AFC și a apărut scorul de 0-0. Totodată, mai multe aplicații de scoruri live au transmis că rezultatul ar fi 1-1. Toate informațiile au fost false, iar rezultatul final l-au anunțat sirienii! Potrivit Federației din Siria, Coreea de Nord a câștigat meciul cu 1-0.

Reacțiile fanilor nu au întârziat să apară. „Au șters golul Siriei și au făcut în așa fel încât să câștige Coreea de Nord. Este suspect. #manipulare”, a scris cineva. „Nu are niciun sens. Coreea de Nord ar fi câștigat în prelungiri”, a postat un utilizator de Twitter.

Coreea de Nord a revenit în lupta pentru calificare la Cupa Mondială

În cele din urmă, Coreea de Nord s-ar fi impus cu 1-0 printr-un gol marcat de Jong Il-Gwan, în minutul 92. În urma acestui rezultat, nord-coreenii revin în lupta pentru calificare la Cupa Mondială.

Japonia, cu 12 puncte, este lider în grupa B, urmată de Siria, cu șapte puncte. Coreea de Nord are acum șase, în timp ce ultima clasată, Myanmar, a acumulat un singur punct. Primele două echipe se califică pentru faza următoare a preliminariilor.

Siria este antrenată de argentinianul Héctor Cúper, din februarie 2023. Fost antrenor la Mallorca, Valencia sau Inter, sud-americanul a reușit să o ducă pe Siria în optimile Cupei Asiei la începutul acestui an.