Helmes a dedicat golul impotriva Angliei...cainelui sau!

Helmes a dedicat golul impotriva Angliei...cainelui sau! Fotbal extern
Internationalul german al lui Bayer Leverkusen, Patrick Helmes a dedicat golul marcat in fata Angliei, meci incheiat cu scorul de 1-2, cainelui sau decedat in luna octombrie

Helmes a intrat pe teren la mijlocul reprizei secunde, egaland in minutul 63 dupa o neintelegere intre Terry si portarul Carson. Dupa ce a inscris, atacantul a ridicat privirea si o mana spre cer dedicand golul fostului sau caine, decedat luna trecuta.

Cainele se numea Emmy, el si iubita sa, Sarah tinand enorm la golden-retrieverul care a avut probleme la rinichi de cand s-a nascut. Situatia catelusei s-a agravat, iar Helmes a fost nevoit sa o interneze in clinica de urgenta din Duisburg. Din pacate medicii nu au mai putut sa o mai salveze si au eutanasiat-o.

"Cainele meu era ca un copilas pentru mine. Cand am pierdut-o am plans toata ziua", a povestit Helmes. Nefericitul moment s-a petrecut in 25 octombrie si, chiar daca golul marcat, miercuri, in poarta Angliei nu a insemnat, practic, nimic pentru echipa sa, Patrick a tinut sa-i dedice reusita fostului sau "copil", asa cum a facut-o si la golurile marcate in ultimele doua etape din Bundesliga.