Jose Mourinho, criticat dur după eliminarea din Champions League: "Nu mai este de nivel european"

Jose Mourinho Champions League Fenerbahce Rio Ferdinand Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 14 August 2024, 14:34
Data actualizarii: Miercuri 14 August 2024, 14:41

Fenerbahce a fost eliminată din Champions League, fiind scoasă de Lille în turul trei preliminar al competiției.

Lille a remizat cu Fenerbahce Istanbul, scor 1-1, după ce s-a impus în Hexagon cu 2-1. Echipa antrenată de Jose Mourinho a marcat în minutul 90+1, prin autogolul lui Bafode Diakite, dar Lille a egalat în prelungiri (116), prin canadianul Jonathan David, din penalty, deşi juca în inferioritate numerică. În urma acestui rezultat, formația turcă va evolua în play-off-ul din Europa League.

"Echipa a încercat totul, noi la fel. Am schimbat sistemul și jucătorii. Fanii noștri au văzut spiritul echipei și au contribuit la el. Sunt mândru de echipa mea.

E mai bine dacă nu vorbesc despre penalty. Doar arbitrul (n.r. spaniolul José María Sánchez) știe de ce a fost penalty, la fel ca cei de la VAR. Aceasta este treaba arbitrului, trebuie să respecte jocul.

Sunt un om cinstit. Le-am spus jucătorilor mei că sunt mândru de ei, au făcut totul pentru a câștiga. Ne-am adaptat la multe în timpul meciului, două mingi au lovit bara și am avut multe ocazii. O echipă a meritat să câștige, dar cealaltă s-a calificat", a declarat portughezul, după meci.

Jose Mourinho, criticat de Rio Ferdinand

După eșecul din dubla cu Lille, Rio Ferdinand a comentat la BBC despre Jose Mourinho, în termeni destul de duri.

"În fața lui Lille am văzut de ce Mourinho nu mai este de nivelul potrivit pentru a pregăti o echipă din Europa. În loc să-și facă griji despre arbitrii, ar trebui să se concentreze pe fotbal, meciurile se câștigă pe teren", a spus fostul internațional britanic.