Invitat în cadrul podcastului iAM Ștucan, Laurențiu Reghecampf a povestit cum, în pauza meciului, căpitanul Borussiei, Stefan Reuter, a intrat furios în vestiarul lui Cottbus, încercând să le reproșeze jucătorilor faptul că puneau probleme pe teren.

Laurențiu Reghecampf a rupt tăcerea: "A venit și a dat cu șutul în ușa de la vestiarul nostru!"

Reghecampf a rememorat atmosfera tensionată din acel meci crucial pentru Borussia Dortmund, care avea nevoie de o victorie pentru a se califica direct în grupele Champions League.

Deși Dortmund a deschis scorul în prima repriză, prin Tomas Rosicky, Cottbus a reușit să egaleze în minutul 74 prin Rost și astfel a reușit să pună în pericol șansele gazdelor de a merge mai departe.

Meciul s-a terminat 1-1, iar Dortmund a ratat calificarea, fiind depășită de Stuttgart, care a câștigat partida cu Wolfsburg.

Reghecampf a mai adăugat că existau așteptări ca Borussia să ofere un „cadou” simbolic jucătorilor de la Cottbus, care deja retrogradaseră și se pregăteau să plece într-un team-building în Mallorca.

Tehnicianul a susținut că, după incidentul din vestiar, au apărut discuții despre posibile sume de bani oferite ca recompensă, dar acestea nu s-au materializat.

“Aveam ultimul meci la Dortmund. Noi eram deja retrogradați. Noi, după meciul ăla, plecam deja la Mallorca toată echipă. Așa se întâmpla după fiecare campionat. La 3-4 zile plecai într-un fel de team-building. Da, așa s-a întâmplat. Noi ne așteptam ca la meciul respectiv ăia de la Dortmund să vină și să zică: “Băi, uite, vă dăm și vouă un cadou că plecați la Mallorca! Duceți-vă, uite, luați așa (face semn cu mâna că dă niște bani)… Noi ne batem la campionat!”. Ei trebuiau să ne bată pe noi și Dortmund era campioană (n.r. - Reghecampf face o confuzie, miza era locul 2. Bayern era deja campioană înainte de ultima etapă). Dacă îți aduci aminte, a câștigat Stuttgart campionatul cu Felix Magath. Cu Lahm, cu Kuranyi, toți copiii ăia care au plecat după aia.

Și (Dortmund) nu ne-a bătut. La pauză, a venit Stefan Reuter (n.r. - fundaș, campion european și mondial cu Germania, de 5 ori campion în Bundesliga cu Bayern și Dortmund). Era căpitan atunci. A venit și a dat cu șutul în ușa de la vestiarul nostru. Zice: “Ce faceți voi aici?!”. Că nu știu ce…Îți dai seama că au intervenit ăia și l-au dat afară. După aia veneau să ne dea 25.000, 30.000…N-a mai fost.

Nu. Hai să îți spun. Lucrurile astea se puteau face ca echipă. Nu aveam nimic de câștigat sau de pierdut. Dar atunci a fost și ambiția noastră. “Bă, ce au făcut ăștia? Au zis că ne dau cinci-șase, nu ne-au luat în seamă. Acum, la pauză…”, a spus antrenorul în vârstă de 49 de ani, potrivit sursei citate.