VIDEO Leo Messi - Bolivia 6-0. Starul argentinian a făcut show, cu trei goluri și două assist-uri

Leo Messi - Bolivia 6-0. Starul argentinian a făcut show, cu trei goluri și două assist-uri Fotbal extern

Argentina a câștigat cu 6-0 meciul cu Bolivia din preliminariile Cupei Mondiale.

Leo Messi (37 de ani), starul ”pumelor”, a fost la înălțime în meciul de la Buenos Aires și a reușit să marcheze trei goluri și să bifeze alte două assist-uri pentru naționala sa.

Mai întâi, Messi a deschis scorul în minutul 19, după ce a scăpat singur cu portarul advers, iar până la pauză a pasat decisiv pentru reușitele semnate de Lautaro Martinez și Julian Alvarez.

Messi a făcut show în meciul cu Bolivia: trei goluri și două assist-uri

Show-ul argentinienilor a continuat și în partea secundă. Thiago Almada a marcat în minutul 69, iar același Messi și-a mai trecut în cont alte două reușite, în minutele 84 și 86.

În urma acestui rezultat, Argentina și-a menținut poziția de lider în clasamentul pentru calificarea la Cupa Mondială, cu 22 de puncte, la trei puncte distanță de Columbia. Locul trei este împărțit de Uruguay și Brazilia, cu câte 16 puncte.

În următoarea partidă din preliminarii, din luna noiembrie, Argentina se va deplasa pe terenul Paraguayului.

După acest meci, Messi a ajuns la 112 goluri marcate pentru naționala Argentinei, în 189 de partide disputate, cifră la care se adaugă și 60 de assist-uri.

Fostul star de la FC Barcelona și PSG își continuă forma bună și în Major League Soccer, pentru Inter Miami, acolo unde a marcat de 17 ori și a oferit alte zece pase decisive în 18 partide.

• 25 de milioane de euro este cota de piață a starului de 37 de ani, potrivit site-urilor de specialitate.