Lionel Messi a răbufnit, după Montreal - Inter Miami: "Nu înteleg, sunt degeaba!"

Lionel Messi a răbufnit, după Montreal - Inter Miami: Nu înteleg, sunt degeaba! Fotbal extern

Montreal - Inter Miami s-a terminat 2-3, în etapa cu numărul 13 din Conferința de Est a Major League Soccer.

În minutul 40 al meciului, fundașul american George Campbell a avut o intrare dur și l-a faultat pe Messi. Superstarul argentinian s-a prăbușit la pământ și s-a ținut de genunchi în timp ce echipajul medical se îndrepta înspre teren.

Din cauza noilor reglementări MLS, în momentul în care arbitrul oprește jocul în cazul unei accidentări, jucătorul este obligat să părăsească terenul timp de două minute. Messi a ieșit de pe teren într-un moment oportun, fiindcă faultul a fost cauzat o lovitură liberă pentru Inter Miami într-o poziție favorabilă argentinianului.

• Lionel Messi A Rabufnit Dupa Montreal Inter Miami Nu Inteleg Sunt Degeaba

În scurtul timp petrecut pe margine, Lionel Messi s-a întors către cameră și și-a exprimat disprețul în timp ce clătina nervos din cap.

"Acest tip de reguli sunt degeaba, nu le înteleg.." a spus Lionel Messi, cât timp se afla înafara terenului.

Tata Martino: "A fost fault clar!"

În cadrul interviurilor post-meci, Gerardo Martino, antrenorul celor de la Inter Miami a declarat că și lui i se pare inutilă această regulă. "Tata" Martino a comentat și faza ce a cauzat lovitura liveră și s-a arătat de părăre că aceste reguli trebuie revizuite.

"În situația lui Leo (n.r - Lionel Messi), a fost fault clar. Jucătorul merita un cartonaș galben, ceea ce ar însemna că Messi nu ar fi părăsit niciodată terenul timp de două minute. Din cum văd eu faza, noi am suferit faultul și tot noi am fost pedepsiți. Cu schimbările acestea de reguli, sunt mult mai multe situații care trebuie revizuite. A fost totul atât de clar! Trebuia să fi fost un cartonaș galben, iar până la urmă tot noi l-am pierdut pe Leo timp de două minute" a declarat tehnicianul, la finalul meciului.

Cum arată clasamentul Conferinței de Est din MLS

Inter Miami este lider cu 27 de puncte în 13 partide, imediat urmată de Cincinnati, cu 24 de puncte dar și un meci în minus.

Pe locul trei se află New York Red Bull, cu 20 de puncte, pe patru Toronto și a cincea poziție este ocupată de New York City.