Messi a marcat unicul gol al lui Inter Miami în remiza de pe teren propriu contra celor de la Charlotte, scor 1-1.

Lionel Messi a marcat în meciul Inter Miami - Charlotte 1-1

Inter Miami a fost condusă din minutul 57, după golul polonezului Karol Swiderski, însă Lionel Messi a ieșit la rampă 10 minute mai târziu, când a marcat spectaculos cu piciorul stâng din marginea careului.

Starul argentinian a ajuns la 841 de goluri reușite în carieră și pare că încearcă să îl prindă din urmă pe Cristiano Ronaldo, cel care a depășit recent borna de 900 de reușite.

Inter Miami este lider autoritar în Conferința de Est din MLS și are deja asigurată prezența în play-off, fază a campionatului care va cuprinde nu mai puțin de 18 echipe și care se va disputa în intervalul 23 octombrie - 7 decembrie.

În etapa următoare se va disputa un derby de clasament în Conferința de Est. Locul 2, Columbus Crew, echipă la care joacă Alexandru Mățan, va primi vizita liderului Inter Miami, joi, 3 octombrie, de la ora 2:30.