Lionel Messi a scris istorie în Copa America! Victorie clară pentru Argentina la debut

Lionel Messi copa america messi nationala argentinei Fotbal extern Leo Messi / Foto - Getty Images
Data publicarii: Vineri 21 Iunie 2024, 09:34
Data actualizarii: Vineri 21 Iunie 2024, 09:39

Argentina câștigat meciul de debut la Copa America, disputat în compania Canadei.

Selecţionata Argentinei a învins cu scorul de 2-0 echipa Canadei, joi, la Atlanta (SUA), în partida de deschidere a turneului Copa America, căpitanul naţionalei "albiceleste", Lionel Messi, devenind cu această ocazie jucătorul cu cele mai multe meciuri disputate la această competiţie (35).

Campionii mondiali en titre s-au impus prin golurile marcate de Julian Alvarez, atacantul lui Manchester City, care a deschis scorul în debutul reprizei secunde (49), şi Lautaro Martinez, jucătorul echipei Inter Milano şi golgheterul ediţiei trecute din Serie A, care a închis tabela în minutul 88.

Messi a intrat în istoria Copa America

Messi, care va împlini 37 de ani pe 24 iunie, a oferit pasele decisive la ambele goluri ale argentinienilor în acest meci din Grupa A a competiţiei, al 35-a disputat de el la Copa America, unul în plus faţă de chilianul Sergio Livingstone (34 de meciuri, între 1942 şi 1953), cu cu care a împărţit până acum acest record.

Din Grupa A a turneului Copa America mai fac parte Chile şi Peru, care se vor înfrunta vineri la Arlington (Texas).

În meciul de Atlanta, la care au asistat 70.564 de spectatori, au evoluat echipele:

Argentina: Emiliano Martinez - Nahuel Molina, Cristian Romero, Lisandro Martínez (Nicolas Otamendi, 74), Marcos Acuna - Angel Di Maria (Giovani Lo Celso, 67), Rodrigo De Paul, Leandro Paredes, Alexis Mac Allister - Lionel Messi, Julian Alvarez (Lautaro Martinez, 74). Selecţioner: Lionel Scaloni.

Canada: Maxime Crepeau - William Johnston, Moise Bombito, Derek Cornelius, Alphonso Davies - Tajon Buchanan (Jacob Shaffelburg, 59), Ismael Kone (Jonathan Osorio, 85), Stephen Eustaquio, Liam Millar (Jacen Russell-Rowe, .85) - Jonathan David, Cyle Larin (Richie Lareya, 80). Selecţioner: Jesse Marsch.

Meciul a fost condus de la centru de arbitrul Jesus Valenzuela (Venezuela).