Lionel Messi e de neoprit! Două goluri în patru minute la revenirea sa pe teren

Lionel Messi accidentare cupa mondiala din 2026 Inter Miami MLS Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 08:45
Data actualizarii: Duminica 15 Septembrie 2024, 08:40

Lionel Messi a revenit în forță după o absență de aproape trei luni și a reușit să marcheze două goluri în doar patru minute și o pasă de gol, în victoria celor de la Inter Miami cu 3-1 împotriva Philadelphia Union.

Argentinianul, câștigător a opt Baloane de Aur, nu mai jucase pentru echipa sa de la accidentarea suferită în finala Copa America din 14 iulie, împotriva Columbiei, care i-a afectat glezna dreaptă.

După ce a lipsit la opt meciuri ale clubului său și nu a participat nici la calificările pentru Cupa Mondială alături de naționala Argentinei, Messi și-a făcut revenirea pe teren, iar impactul a fost instantaneu.

Messi a marcat primul său gol în minutul 26, când avea să egaleze scorul la 1-1, după ce Philadelphia marcase în minutul 2, prin Mikael Uhre.

Luis Suárez a oferit o pasă scurtă, iar Messi l-a depășit pe apărătorul Kai Wagner și a trimis mingea în poarta adversarului, cu un șut lângă bara din stânga. La doar patru minute distanță, Messi a primit o centrare în careu și l-a învins pe portarul Andrew Rick cu un șut precis de la 15 metri.

În final, Suárez a marcat golul decisiv în prelungirile partidei, după o pasă precisă de la Messi, iar astfel și-a a ajuns la 17 goluri. Acest rezultat îl menține pe Suárez în cursa pentru titlul de golgheter, cu doar două goluri în spatele liderului clasamentului, Christian Benteke de la DC United.

Messi, care a ajuns la 14 goluri în 13 meciuri din acest sezon, a fost mulțumit de revenirea sa, dar a menționat că încă resimte oboseala după perioada de inactivitate.

"Sunt puțin obosit, căldura și umiditatea din Miami sunt dificile, dar îmi doream mult să revin. După ce am început antrenamentele cu echipa, m-am simțit din ce în ce mai bine", a spus Messi după meci.

Antrenorul Gerardo "Tata" Martino a fost încântat să-l vadă pe Messi la capacitate maximă, care a jucat toate cele 90 de minute ale meciului.

"Pe parcursul anului, am avut ghinion cu accidentările, dar Messi s-a simțit bine și sunt fericit că a terminat meciul fără probleme", a declarat Martino.

Inter Miami își va continua parcursul în MLS cu un meci împotriva echipei Atlanta, joi, 19 septembrie. Partida se va disputa pe stadionul "Mercedes-Benz" din Georgia, nu mai devreme de ora 02:30.