VIDEO Lionel Messi, la un pas să îngroape Argentina în sferturile Copa America! L-a salvat Emiliano Martinez

Lionel Messi Argentina copa america Fotbal extern Leo Messi / Foto - Getty Images
Data publicarii: Vineri 05 Iulie 2024, 08:58
Data actualizarii: Vineri 05 Iulie 2024, 08:59

Argentina s-a calificat cu emoții în semifinalele Copa America, după ce a trecut de Ecuador în sferturile de finală la loviturile de departajare (1-1, 4-2 d.p.).

Portarul argentinian Emiliano Martínez a fost eroul serii, acesta reușind să apere două penalty-uri decisive. Lionel Messi a avut o evoluție mai puțin reușită, ratând un penalty crucial.

Argentina a dominat meciul în mare parte, dar a reușit să înscrie un singur gol, prin Lautaro Martinez în minutul 35. Ecuador a egalat dramatic în prelungiri, prin Kevin Rodriguez.

Messi, la un pas să îngroape Argentina

Meciul s-a decis la penalty-uri, unde Argentina a reușit să se impună cu 4-2. Messi a ratat prima lovitură de la 11 metri, dar Martinez a apărat penalty-urile executate de Enner Valencia și Moises Caicedo. Julian Alvarez, Alexis Mac Allister, Gonzalo Montiel și Nicolas Otamendi au marcat pentru Argentina.

Celelalte trei meciuri din sferturile de finală ale Copa America se vor juca în nopțile următoare: Venezuela - Canada,  Columbia - Panama și Uruguay - Brazilia.