FOTO ȘI VIDEO Luis Suarez, erou la 37 de ani! Uruguay a câștigat dramatic finala mică de la Copa America

Luis Suarez Canada copa america Uruguay Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 14 Iulie 2024, 08:47
Data actualizarii: Duminica 14 Iulie 2024, 08:49

Uruguay a încheiat pe locul 3 la Copa America 2024, după ce a câștigat finala mică împotriva Canadei, scor 2-2 (4-2, d.l.d.).

Învinsă de Columbia în semifinale, Uruguay a dat în finala mică peste Canada, formație care a cedat contra Argentinei în precedentul act. La pauza partidei disputate la Charlotte, scorul era egal, în urma golurilor marcate de Rodrigo Bentancur (8'), respectiv Ismael Kone (22').

Canada părea că a dat lovitura în minutul 80, prin golul de 2-1 al lui Jonathan David, însă Uruguay a egalat la una dintre ultimele faze. În minutul 90+2, veteranul Luis Suarez (37 de ani) a înscris pentru 2-2 și a trimis meciul la loviturile de departajare.

La loviturile de departajare, au transformat toți cei patru uruguayeni, Fede Valverde, Rodrigo Bentancur, Giorgian de Arrascaeta și Luis Suarez. În schimb, din tabăra Canadei au ratat Ismael Kone și Alphonso Davies, astfel că naționala condusă de Marcelo Bielsa a câștigat finala mică.

Pentru Suarez, desemnat omul meciului, a fost golul cu numărul 69 reușit în naționala Uruguayului, după 142 de partide. Rămâne de văzut dacă atacantul lui Inter Miami va mai juca la echipa națională după Copa America.

• Finala mare de la Copa America se joacă între Argentina și Columbia, luni dimineață, de la ora 3:00.