”Echipa Federației Moldovenești de Fotbal susține integrarea Republicii Moldova în Uniunea Europeană”, titrează astăzi forul de la Chișinău pe site-ul oficial și detaliază:

”Echipa Federației Moldovenești de Fotbal susține integrarea Republicii Moldova în Uniunea Europeană.

Considerăm acest vector benefic atât pentru dezvoltarea socială și economică a țării noastre, cât și pentru creșterea potențialului Republicii Moldova de a convinge următoarele generații să își construiască familia și să își dezvolte cariera în Moldova.

Uniunea Europeană a reușit să dezvolte și să implementeze politici și practici extraordinare, care au determinat progrese frumoase în activitățile sociale și economice, în cercetare și în educație, în medicină și în sport – care în sumă au determinat un progres impresionant în nivelul de viață al oamenilor.

Aceste progrese sunt factorul principal de atracție a oamenilor în Uniunea Europeană.

Integrarea Republicii Moldova în Uniunea Europeană este un pas important în procesul de convingere talentelor moldovenești să se realizeze acasă și, astfel, să contribuie la dezvoltarea țării noastre.

Echipa FMF susține integrarea europeană a Republicii Moldova și votează DA la Referendumul din 20 Octombrie!”.

Moldova a comis-o în final și acum tremură în Liga Națiunilor! Ce s-a întâmplat în meciul cu Malta

Naționala de fotbal a Moldovei nu a reușit să câștige în devans grupa D2 a Ligii Națiunilor cu o etapă înainte de finalul competiției și, implicit, ”tremură” pentru promovarea în Liga C.

Tricolorii de peste Prut au cedat duminică în Malta cu țara gazdă, scor 0-1, încasând singurul gol din lovitură de la 11 metri cu 3 minute înainte de final.

În prelungirile partidei, maltezii au ratat un alt penalty. Moldova va juca ultimul meci în Andorra, pe 16 noiembrie.

La naţionala Moldovei, mijlocaşul Vadim Raţă (Universitatea Cluj) a evoluat 87 de minute, fiind înlocuit cu atacantul Virgiliu Postolachi (CFR Cluj).

Vitalie Damaşcan (ex-Sepsi OSK, FC Voluntari) a evoluat şi el 55 de minute, atacantul Maxim Cojocaru (Oţelul Galați) a intrat la pauză, în timp ce Daniel Danu (Chindia Târgovişte) a fost rezervă.