Mesajul primit de Marius Șumudică din partea ultrașilor lui Rapid în timpul meciului cu U Cluj

Marius Sumudica Rapid suporteri Fotbal extern
Data publicarii: Luni 16 Septembrie 2024, 21:23
Data actualizarii: Luni 16 Septembrie 2024, 21:31

Rapid se duelează cu Universitatea Cluj în etapa a 15-a din Superliga României.

Pentru Marius Șumudică, partida contra echipei pregătite de Ioan Ovidiu Sabău este una cu totul și cu totul specială în contextul în care pentru tehnician este primul meci în Giulești de la revenirea la Rapid.

Mesajul suporterilor lui Rapid pentru Marius Șumudică

Cu acest prilej, fanii giuleșteni i-au transmis un mesaj antrenorului prin intermediul unui banner uriaș afișat în peluză.

Bine ai revenit acasă, Șumi!”, a fost mesajul transmis de către cei de la Paluza Nord pentru Marius Șumudică.

Șumudică a fost instalat pe banca Rapidului la finalul lunii august, iar tehnicianul a prins doar două meciuri înainte de pauza competițională, ambele în deplasare, cu Poli Iași, scor 2-1, și cu Universitatea Craiova, scor 1-1.

Ruptură în galeria Rapidului! Original 1923 a părăsit Peluza Nord

Fanii de la Original 1923, facțiunea care l-a contestat pe Marius Șumudică în timpul partidei cu Dinamo, înainte ca antrenorul să fie numit la Rapid, s-au desprins de Peluza Nord și au decis să își continue activitatea la cealaltă peluză.

Cu câteva minute înainte de startul meciului cu Universitatea Cluj, Original 1923 a postat un comunicat prin care anunță faptul că își va continua activitatea în Peluza Sud, invocând ”libertatea de exprimare”.

Dorim să vă anunțăm că grupul Original.1923 va părăsi Peluza Nord.

Am luat decizia de a ne desfășura activitatea într-un loc unde exprimarea liberă nu reprezintă o problemă, unde libertatea de exprimare este nu doar recunoscută, ci și respectată pe deplin.

Cunoaștem greșelile trecutului și suntem hotărâți să învățăm din ele.

Nu dorim să repetăm conflictele și tensiunile care au afectat unitatea suporterilor rapidiști.

Nu ne vom lăsa intimidați și vom lupta pentru mentalitatea și valorile pe care le promovăm.