Messi, regele absolut! Cum arată acum clasamentul all-time al câștigătorilor Balonului de Aur Fotbal extern

Lionel Messi (36 de ani) a câștigat pentru a opta oară în carieră Balonul de Aur, record absolut în istoria fotbalului.

Starul argentinian a obținut al doilea trofeu în ultimii trei ani. Acesta nu are adversar în clasamentul actualizat al câștigătorilor all time. Pe locul secund se află portughezul Cristiano Ronaldo (38 de ani), care a câștigat de cinci ori Balonul de Aur.

Lionel Messi, regele absolut

Podiumul este completat de trei giganți din generațiile trecute: Michel Platini, Johan Cruyff și Marco van Basten. Toți au obținut de câte trei ori prestigiosul trofeu.

În același timp, Argentina a devenit țara cu cele mai multe Baloane de Aur din istoria fotbalului. Messi a câștigat de unul singur opt trofee, mai multe decât jucătorii din Franța, Germania, Țările de Jos (Olanda) și Portugalia. De exemplu, Franța și Germania au la activ câte șapte trofee, aduse de cinci jucători diferiți.

Și Țările de Jos (Olanda) și Portugalia au în palmares câte șapte Baloane. Acestea au fost aduse, în fiecare caz, de câte trei jucători diferiți.

Cum arată acum clasamentul all time al câștigătorilor Balonului de Aur

1. Lionel Messi - 8 trofee (2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019, 2021, 2023)

2. Cristiano Ronaldo - 5 trofee (2008, 2013, 2014, 2016, 2017)

3. Michel Platini - 3 trofee (1983, 1984, 1985)

4. Johan Cruyff - 3 trofee (1971, 1973, 1974)

5. Marco van Basten - 3 trofee (1988, 1989, 1992)

6. Franz Beckenbauer - 2 trofee (1972, 1976)

7. Ronaldo Nazario - 2 trofee (1997, 2002)

8. Alfredo Di Stefano - 2 trofee (1957, 1959)

9. Kevin Keegan - 2 trofee (1978, 1979)

10. Karl-Heinz Rummenigge - 2 trofee (1980, 1981)

11. Luis Suarez - 1 trofeu (1960)

12. Eusebio - 1 trofeu (1965)

13. Sir Bobby Charlton - 1 trofeu (1966)

38. Karim Benzema - 1 trofeu (2022)

Fostul mare fotbalist Diego Armando Maradona a primit un Balon de Aur onorific, în anul 1995, pentru întreaga carieră. Pele a primit și el un premiu similar, în anul 2014.

Messi a strălucit la Campionatul Mondial

Ajuns la Inter Miami, Messi a primit Balonul de Aur pentru parcursul fabulos de la Campionatul Mondial din Qatar. Acesta a condus Argentina spre marele trofeu și a fost pur și simplu de neoprit.

Messi a contribuit la zece dintre golurile marcate de Argentina. El a marcat de șapte ori și a mai livrat trei pase decisive. "La Pulga" a avut o medie de 1 gol marcat / meci în Qatar. Doar Kylian Mbappe a marcat mai multe goluri, 8.

Argentina a învins chiar Franța în ultimul act, scor 4-2 la loviturile de departajare. A fost 2-2 după 90 de minute și 3-3 după 120 de minute.