FOTO ȘI VIDEO Momente dramatice la Copa America: un arbitru s-a prăbușit pe teren

Momente dramatice la Copa America: un arbitru s-a prăbușit pe teren Fotbal extern
Meciul Peru - Canada 0-1, de la Copa America 2024, a fost marcat de un episod înspăimântător petrecut în prima repriză.

În prelungirile primului act, arbitrul asistent Humberto Panjoj s-a prăbușit pe teren și a avut nevoie de intervenția staff-ului medical. Primul care a mers la oficialul din Guatemala a fost portarul Canadei, Maxime Crepeau, care a făcut semne disperate către centralul Mario Escobar.

Momente dramatice la Copa America: un arbitru s-a prăbușit pe teren

Medicii au intrat pe teren, i-au acordat îngrijiri medicale lui Humberto Panjoj și l-au scos de pe teren. Arbitrul asistent a fost înlocuit pentru restul meciului cu ecuadorianul Ricardo Fabian Baren Cordova.

• Momente Dramatice La Copa America Un Arbitru S A Prabusit Pe Teren 5

Potrivit The Athletic, arbitrului i s-ar fi făcut rău din cauza temperaturilor foarte ridicate din Kansas City. Pe Children's Mercy Park s-au înregistrat 38 de grade Celsius, iar Panjoj a petrecut cea mai mare parte a primei reprize într-o zonă în care nu era umbră.

Portarul Canadei spune că arbitrul era conștient, iar acum este în afara oricărui pericol.

"M-am bucurat să văd că arbitrul era conștient. Mi s-a spus că este bine, însă trebuie să avem grijă de acest aspect. Nu-mi pasă ce spune lumea, sănătatea oamenilor pe teren este importantă", a spus Maxime Crepeau.

Partida din grupa A de la Copa America s-a încheiat cu victoria Canadei în fața celor din Peru, scor 1-0, după un gol marcat de Jonathan David, în minutul 74.

În grupa A, Argentina a obținut deja calificarea matematică în sferturile de finală, cu 6 puncte după primele două etape. Campioana mondială este urmată de Canada (3p), Chile (1p) și Peru (1p).