Mourinho, ironizat de rivali și jurnaliștii turci: "Plângăciosul!". Cum a reacționat "The Special One" și de la ce a plecat totul

Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 16:25
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2024, 16:25

Primul mare meci al lui Jose Mourinho (61 de ani) în fotbalul turc nu s-a terminat deloc bine pentru legendarul antrenor portughez.

Învins de Galatasaray cu 3-1, chiar pe teren propriu, tehnicianul lui Fenerbahce a refuzat să mai meargă la conferința de presă de după partidă și s-a ales cu o nouă poreclă din partea rivalilor din Istanbul, care l-au numit "plângăcios".

Sâmbătă seară, Superliga Turciei a trăit un Fenerbahce - Galatasaray 1-3 în care gazdele au trimis 27 de șuturi spre poarta adversă, 11 pe poartă și au beneficiat de zece cornere, dar s-au văzut conduse cu 3-0 la capătul a doar 59 de minute de joc. A fost nevoie de un penalty transformat de bosniacul Dzeko pentru ca Fener să spele puțin din rușine, apoi spiritele s-au inflamat la finalul meciului.

Mourinho, numit "Plângăciosul" de rivalii de la Galata

Nemulțumit de ratările mari ale echipei sale și de unele decizii de arbitraj, Jose Mourinho a refuzat să participe la întâlnirea cu reprezentanții mass-media de la finalul celor 90 de minute, iar incapacitatea sa de a accepta prima mare înfrângere în fotbalul din Țara Semilunii i-a atras critici pe bandă rulantă.

Mai întâi, contul de X al lui Galatasaray i-a modificat porecla din "Specialul" în "Plângăciosul", apoi mulți jurnaliști turci, dezamăgiți de modul în care lusitanul percepe superioritatea rivalilor, au preluat mesajul, acesta devenind viral în spațiul virtual și adunând sute de mii de reacții.

Reacția lui Mourinho

Vizibil iritat de seara nefastă a echipei sale, Mourinho a încercat să-i evite pe jurnaliști, dar s-a intersectat cu unul dintre ei la ieșirea din stadion. Acesta i-a adus la cunoștință noua poreclă cu care s-a ales din partea celor de la Galatasaray, dar "Specialul" nu a intrat în joc: "Vorbești serios sau faci o glumă?", a fost singura reacție a fostului antrenor de la Chelsea, Inter și Real Madrid înainte să plece de la stadion.

Trimis de Lille în Europa League, Mourinho nu are, în ciuda investițiilor, startul programat la Fenerbahce. E pe locul al doilea în campionat, cu 13 puncte, la deja cinci lungimi în spatele lui Galatasaray. Iar înfrângerea din derby, mai ales după 0-3 în minutul 59, va fi una greu de digerat.